TVEL bude dodávat palivové tablety do indického reaktoru americké konstrukce

firma: TVEL
05 Března 2015
Energetika
V tomto roce má podle smlouvy proběhnout několik dodávek pelet do indického závodu na výrobu jaderného paliva Nuclear Fuel Complex v Hajdarábádu

Tisková zpráva

V Praze, 4. března 2015 - (PREKON) - Společnost TVEL a indické Ministerstvo jaderné energetiky podepsaly 3. března 2015 smlouvu na dodávky palivových pelet pro indickou jadernou elektrárnu Tarapur. V tomto roce má podle smlouvy proběhnout několik dodávek pelet do indického závodu na výrobu jaderného paliva Nuclear Fuel Complex v Hajdarábádu. Rusko dodává komponenty pro výrobu jaderného paliva pro dva varné reaktory v JE Tarapur již od roku 2000.

Palivové pelety budou vyrobeny závodem Elemaš v ruském Elektrostalu, který patří k hlavním závodům na výrobu jaderného paliva společnosti TVEL. V JE Tarapur jsou od roku 1969 provozovány dva varné reaktory, které dodala americká společnost General Electric, a dva těžkovodní tlakovodní reaktory (PHWR), jejichž projekt byl odvozen od kanadských reaktorů CANDU.

V rámci současné spolupráce s indickým Ministerstvem jaderné energetiky dodává společnost TVEL jaderné palivo i pro první a druhý blok jaderné elektrárny Kudankulam s reaktory VVER-1000. Tato smlouva byla podepsána na celou dobu provozu těchto bloků. TVEL dodává také pelety s přírodním stupněm obohacení pro indické reaktory typu PHWR v Rádžasthánské jaderné elektrárně.

Do konce roku 2014 dosáhla celková hodnota smluv TVELu se zahraničními firmami částky 3 miliardy dolarů (přibližně 74 miliard korun). V loňském roce podepsal TVEL dohody na dodávku paliva do jaderných elektráren v Maďarsku, Slovensku a Finsku a do výzkumných reaktorů v Holandsku, České republice a v Uzbekistánu.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY