Westinghouse: výsledky testů jaderného paliva na Ukrajině

firma: Westinghouse
05 Března 2015
Energetika
Palivo společnosti Westinghouse Electric Company pro reaktory typu VVER-1000 během posledních tří palivových cyklů v třetím bloku Jihoukrajinské JE fungovalo bezchybně

Tisková zpráva

Kyjev, 5. března 2015 - (PREKON) - Palivo společnosti Westinghouse Electric Company pro reaktory typu VVER-1000 během posledních tří palivových cyklů v třetím bloku Jihoukrajinské JE fungovalo bezchybně. Vyplývá to ze závěrů výroční inspekce šesti palivových souborů Westinghouse. Společná inspekce zástupců elektrárny, společnosti SE AtomRemontService a zástupců Westinghouse probíhala mezi 15. únorem a 1. březnem 2015. Výsledky ověřila a potvrdila ukrajinská Státní inspekce pro jaderný dozor. V následujících dnech bude 42 palivových souborů Westinghouse, které byly dodány do Jihoukrajinské JE v listopadu 2014, zaváženo do třetího bloku.

„Na základě komplexní inspekce veškerého paliva v Jihoukrajinské JE došli experti Energoatomu a Westinghouse k závěru, že palivo Westinghouse podle očekávání fungovalo přesně dle požadavků a nedošlo k žádným defektům,“ uvedl Yves Brachet, prezident Westinghouse pro oblast Evropa, Blízký východ a Afrika. „Tato inspekce, vedle dalších, potvrdila možnost bezpečného a efektivního použití paliva Westinghouse v dalších jaderných elektrárnách na Ukrajině i v dalších zemích s jadernými elektrárnami ruského typu.“

Westinghouse je globálním dodavatelem paliv pro reaktory tlakovodní, včetně ruských reaktorů typu VVER, pro reaktory varné i pro pokročilé reaktory chlazené plynem. Dnes firma na celém světě dodává paliva do 145 elektráren, z toho 65 z nich se nachází v Evropě. Vlastní deset výrobních závodů, z toho dva v Evropě: Springfields Fuels Limited (Preston, Lancashire, Spojené království) a Westinghouse Electric Sweden (Västerås, Švédsko). Westinghouse je největším dodavatelem jaderného paliva v Evropě a jediným alternativním výrobcem paliva pro reaktory VVER. V prosinci 2014 se Westinghouse a ukrajinská společnost Energoatom dohodly na významném rozšíření dodávek pro reaktory VVER-1000, které zajistí výrobní závod ve Švédsku.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation, je světovým průkopníkem v oblasti jaderné energetiky a významným dodavatelem produktů a technologií pro jaderné elektrárny, jehož služeb využívají energetické podniky po celém světě. V roce 1957 dodal Westinghouse do amerického Shippingportu v Pensylvánii první tlakovodní reaktor na světě. V současné době jsou technologie společnosti Westinghouse základem pro zhruba polovinu všech provozovaných jaderných elektráren na světě, včetně více než 50 % z těch umístěných v Evropě.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY