TVEL vyrobil palivo pro první výměnu na jaderném ledoborci 50 let vítězství

firma: TVEL
12 Března 2015
Energetika
Palivo se bude měnit poprvé od okamžiku, kdy byla loď vyrobena

Tisková zpráva

V Praze, 11. března 2015 - (PREKON) - V akciové společnosti Mašinostrojitělnyj závod (součást Palivové společnosti TVEL) bylo vyrobeno palivo pro první výměnu na jaderném ledoborci 50 let vítězství. Palivo se bude měnit poprvé od okamžiku, kdy byla loď vyrobena.

Výměna paliva v reaktorech typu ОК-900А, kterými je osazen jaderný ledoborec 50 let vítězství, se uskutečňuje jednou za pět až šest let. Doba plavby na otevřeném moři je tak omezena pouze zásobami potravin pro posádku, protože odsolovací stanice napájené elektřinou z reaktoru zajišťují pro loď veškerou spotřebu pitné vody.

Výstavba ledoborce 50 let vítězství byla zahájena v roce 1989 ve společnosti Baltický závod. V roce 1990 byla jeho stavba přerušena kvůli nedostatku finančních prostředků. Znovu se začal stavět v roce 2003 a předán zákazníkovi byl v březnu 2007.  Od té doby doprovází obchodní lodě po Severní mořské cestě, vozí turisty na severní pól, zásobuje polární výzkumné stanice.

V únoru 2015 vyplul ledoborec 50 let vítězství z přístavu v Murmansku. Do domovského přístavu se vrátí v polovině května.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY