SAFINA: analýza trhu s drahými kovy za 3. čtvrtletí 2015

firma: SAFINA, a.s.
20 Října 2015
Finance
SAFINA byla kromě zlata úspěšná i v prodeji platiny. Trh ovlivnily aféra s dieselovými motory i propad akciového trhu v Číně

Praha, 19. října 2015 - (PREKON) - Společnost SAFINA, a.s., přední evropský zpracovatel materiálů s obsahem drahých kovů, informuje, že v průběhu třetího čtvrtletí roku 2015 prodala více než 250 kg investičního zlata a také několik desítek kilogramů investiční platiny. Jedná se o jeden z nejlepších výsledků v historii společnosti.

V poslední době sledujeme na trhu s drahými kovy zajímavý trend – přibývá velké množství tzv. papírového zlata. Třetí čtvrtletí bylo také úspěšné pro certifikační rafinérie a mincovny po celém světě, neboť se navýšil zájem o investiční mince a slitky. Jejich kapacity jsou nyní naplněny na další měsíce dopředu – například velké kanadské a americké mincovny zaměřující se na stříbrné investiční mince potvrzují objednávky až na leden příštího roku.

Vývoj v Asii

Třetí čtvrtletí letošního roku se neslo ve znamení propadu akciového trhu v Číně. Čínské ekonomice se ještě více nedařilo v první polovině měsíce srpna, kdy došlo k několikafázové devalvaci tamější měny jüanu ze strany čínské vlády. Tento krok měl přinést oživení, jež je závislé na exportu. Došlo ovšem k propadům akcií po celém světě, nejvíce pak právě v samotné Číně. Za období červenec – srpen se jejich akcie propadly o neuvěřitelných 45 %. Pokles HDP hlásí i Indie, která je nejen pro drahé kovy rovněž významným hráčem. Cena zlata reagovala na světový pokles akcií okamžitě – posílila až k hodnotě 1 170 dolarů za troyskou unci. Následně se zastavila a spolu s uklidněním amerických a evropských trhů se vrátila k úrovni kolem 1 130 USD/toz.

Z obavy o ještě větší propad akcií a útěk dalších investorů ke zlatu začala pravděpodobně čínská vláda manipulovat s cenou žlutého kovu. Spekuluje se o tom, že právě čínská vláda stála za prodejem obrovského balíku tzv. papírového zlata, a to v hodnotě 500 mil. dolarů, čímž srazila cenu zlata na pětileté minimum.

Problémy v průmyslu a tzv. dieselgate

Druhým významným hybatelem na trhu s drahými kovy a komoditami obecně byla aféra, která si získala přízvisko dieselgate. Situace kolem automobilky VW ovlivnila i průmyslovou poptávku po drahých kovech, především stříbru, platině a palladiu. Září bylo proto ve znamení prudkého poklesu ceny platiny, a naopak výrazného nárůstu ceny palladia. Důvod je nasnadě: dieselové autokatalyzátory obsahují platinu, a ty benzinové naopak palladium.

Česká republika

SAFINA ve třetím čtvrtletí prodala více než 250 kg investičního zlata a několik desítek kilogramů investiční platiny. Investoři využívali výkyvů v cenách.
Většina prodejů SAFINY, až 80 %, proběhla v České republice, zbylých 20 % v Pobaltí, Polsku a také ve Slovinsku. V červenci a srpnu se dařilo prodávat několika velkým institucionálním investorům, a to nejen zlato, ale společnost zaznamenala prodeje i několika desítek kilogramů platiny, jež zaujala již zkušené investory i přes své zatížení DPH. Poptávka po investičním zlatu byla celkem vysoká a navázala na trend započatý ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

###

-bestcg-
Plné znění TZ

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY