Čínský projekt nové “hedvábné stezky” je velkou příležitostí pro České firmy

firma: HSBC
10 Listopadu 2015
Finance
Cílem tohoto projektu je zlepšit propojení mezi regiony v Číně, a také mezi Čínou a jejími obchodními partnery v zahraničí

Praha, 09. 11. 2015 - (PREKON) - Čínská vláda spouští velký investiční projekt na posílení domácí infrastruktury nazvaný “Jedna cesta”, pro který se neformálně vžilo značení “Nová hedvábná stezka”. Cílem tohoto projektu je zlepšit propojení mezi regiony v Číně, a také mezi Čínou a jejími obchodními partnery v zahraničí. Iniciativa by měla zajistit volnější tok zboží, služeb a kapitálu jednak pomocí cesty po souši propojením Číny, centrální Asie, Ruska a Evropy a také pomocí námořní cesty, propojující Čínu se zeměmi jihovýchodní Asie, Indie a Afriky. Celkový objem investic v projektu hedvábné stezky se může vyšplhat až na závratných 243 miliard dolarů. Podle HSBC je projekt velkou příležitostí pro české exportéry.

Nová ”hedvábná stezka” bude vyžadovat zvýšení investic do fyzické infrastruktury, jako například do železnic, dálnic, přístavů a ropovodů a to zejména v centrálních a západních regionech Číny, které jsou v tomto smyslu méně rozvinuté. Velká část dílčích projektů již byla spuštěna, další čekají na schválení plánů. Projekty skýtají zajímavé obchodní příležitosti pro zahraniční společnosti, které nabízí služby a výrobky, umožňující jejich realizaci. Banka HSBC je jedním z partnerů na Čínském investičním fóru, které se koná v Praze od 9 - 11 listopadu, a bude se intenzivně věnovat tématu nové Hedvábné stezky, včetně možného zapojení Českých společností.

„Čínský trh považujeme za slibnou oblast pro České exportéry. Existuje jen velmi málo teritorií se srovnatelným potenciálem. Na druhou stranu je Čína z pohledu evropských společností velmi komplexním prostředím, kde se vyplatí mít zkušeného místního partnera, který pomůže překonávat specifické lokální výzvy, ” říká Michael Hordley, generální ředitel české pobočky HSBC banky. Michael Hordley pracoval několik let v Čínské pobočce HSBC a společně s Jamesem Chewem, globálním regulatorním ředitelem HSBC bude reprezentovat banku HSBC na Čínském investičním fóru. “Obchod a investice mezi Evropou a Asií HSBC podporuje již 150 let,” dodává Hordley.

Podle odhadů ekonomů HSBC celkové investice do projektů Čínské Hedvábné stezky překonají celkový objem Českého hrubého domácího produktu za rok 2014. Projekty jsou velkou příležitostí zejména pro české výrobní společnosti, které nabízejí zařízení pro dopravu, stavební služby, řízení infrastrukturních projektů a mnohé další.

###

-havaspr-

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY