Netradiční ekologický materiál dá nový vzhled celému domu

25 Února 2016
Stavebnictví
Součástí rekonstrukce či opravy domu po zimě bývá také nová fasáda. Pokud nechcete klasickou omítku, můžete se poohlédnout po moderních způsobech

Praha, 24. února 2016 - (PREKON) - Součástí rekonstrukce či opravy domu po zimě bývá také nová fasáda. Pokud nechcete klasickou omítku, můžete se poohlédnout po moderních způsobech. Jedním z nich jsou ekologické dřevoplastové obklady, které jsou bezúdržbové a vydrží jako nové až 50 let.

Dřevoplastové neboli WPC obklady jsou ideálním řešením pro někoho, kdo nechce mít s fasádou zbytečné starosti, ale zároveň chce, aby jeho dům vypadal zajímavě a netradičně. Potěší také milovníky přírodního dřeva, kteří ale nemají na jeho údržbu čas. Dřevoplast je materiál, který vizuálně i na dotek připomíná dřevo, ale díky polymerové složce má vlastnosti, které byste u dřeva hledali jen těžko.

„Jedná se o moderní alternativu dřevěných obkladových profilů požívaných na provětrávané fasády, kdy je mezi obkladem a zdí průběžná odvětrávaná mezera, kterou je odváděna vlhkost,“ vysvětluje Petr Hromek, odborník na montáže z WPC – WOODPLASTIC a.s.. Profil obkladu je navíc přizpůsoben pro montáž na svislé plochy a zabraňuje pronikání dešťové vody pod obklad.

„Odvětrávaná fasáda vytváří clonu, která chrání obloženou stěnu před přímým působením slunce, deště a větru. Tímto zlepšuje tepelnou pohodu obložené stěny a chrání zateplení stěny před extrémním tepelným namáháním a vlhkostí,“ uvádí Hromek s tím, že ale obklady nenahrazují tepelnou izolaci domu.

Bezúdržbové profily

Kvalitní dřevoplast tvoří z 60 procent dřevo a ze 40 procent polymerem HDPE (hight-density polyethylen). Právě díky polymeru má užitečné vlastnosti – nenatírá se, neztrácí barvu a nehrozí, že byste si o něj zadřeli třísku. Nemusí se opatřit impregnací a to ani několik let po instalaci. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o hořlavý materiál, je třeba se při jeho použití řídit stavebně technickými předpisy.

WPC materiál je ekologicky šetrný a zdravotně zcela nezávadný. Oproti dřevu má podstatně nižší nasákavost, proto mu nemůže uškodit voda, déšť ani mráz. Profil je navíc navržen tak, aby se v mezerách nedržela špína. „Obklady omyje dostatečně obyčejný déšť. V případě potřeby se dají ručně umýt rýžákem nebo vysokotlakým čističem. V extrémních podmínkách ale vydrží 40 až 50 let,“ vysvětluje Hromek.

Snadná instalace

Protože jsou tyto profily nové generace tvarově a rozměrně přesné, je jich montáž snadná. K uchycení se používají kotvící nerezové klipy, které nepoškodí původní zeď. Kormě obložení domu lze použít obklady také na obložení vířivek, zídek či zahradních objektů. A vybrat si můžete i z několika barev. Profily se vyrábí v tónech šedé, černé a několika odstínech hnědé. Barevně je možné sladit i terasu.

„Tento typ obkladu je možné použít také jako dodatečné řešení stávající fasády, je však třeba počítat s nutností montáže na podkladový rošt a s velikostí odvětrávané mezery při návrhu skladby stěny a řešení detailů napojení na okna a dveře,“ uzavírá odborník. 

Fotografie v tiskové kvalitě si můžete stáhnout ZDE: http://bit.ly/1LeJYx3

Kontakt pro média:
Gabriela Krejčová, Aleš Kacl
T: +420 732 573 587
E: gabriela.krejcova@justC.cz

###

-justc-

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY