ČEZ bude v Temelíně testovat palivo Westinghouse

firma: Westinghouse
29 Února 2016
Energetika
Westinghouse Electric Company dodá společnosti ČEZ šest testovacích palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín

Praha, 29. února 2016 - (PREKON) - Společnost Westinghouse Electric Company dodá společnosti ČEZ šest testovacích palivových souborů (tzv. Lead Test Assemblies) pro jadernou elektrárnu Temelín.

Smlouva na tuto dodávku podepsaná mezi oběma společnostmi je v souladu se standardy v jaderném průmyslu pro licencování a vývoj nového paliva, které má být použito v provozovaných reaktorech. JE Temelín v současné době používá palivo specifického designu, pro zajištění bezpečné kompatibility s ním je proto třeba nové palivo pečlivě testovat po dobu dvou let. Westinghouse jako největší světový výrobce jaderného paliva má s podobnými přechodovými programy dostatečné zkušenosti a těší se na spolupráci s ČEZ s cílem kvalifikovat a licencovat svůj produkt.

Podle smlouvy, uzavřené konkrétně mezi ČEZ a Westinghouse Electric Sweden AB, budou testovací soubory vyrobeny v závodě Westinghouse ve švédském Västerås.

Evropská komise schválila v květnu 2014 Strategii evropské energetické bezpečnosti, v níž uvádí, že „provozovatelé všech elektráren mají zajistit diverzifikované portfolio dodávek paliva“. V této souvislosti José Emeterio Gutiérrez, viceprezident Westinghouse pro jaderné palivo a výrobu komponentů, uvádí: „Rozhodnutí ČEZ zahájit v Temelíně testování nového paliva je skutečně významné. Vypovídá o tom, že ČEZ myslí vážně opatření pro zvýšení bezpečnosti dodávek prostřednictvím diverzifikace zdrojů jaderného paliva. Zároveň jsme přesvědčeni, že tato objednávka ČEZu je vyjádřením důvěry v kvalitu, spolehlivost a konkurenceschopnost paliva Westinghouse pro reaktory VVER-1000.“

V Evropské unii je nyní 131 jaderných elektráren, z nichž 60 % je založeno na technologii Westinghouse, ať už amerického nebo evropského designu. Pět zemí (Bulharsko, Slovensko, Finsko, Maďarsko a Česko) provozuje ruské reaktory (čyři typu VVER-1000 a 14 typu VVER-440). Tyto země jsou v současnosti 100% závislé na dodávkách paliva z Ruska, v některých zemích tyto dodávky zajišťují až 52 % produkce elektrické energie.

V prosinci 2014 se Westinghouse a ukrajinská společnost Energoatom dohodly na rozšíření dodávek paliva pro její reaktory VVER-1000. V průběhu uplynulých let četné inspekce na Ukrajině prokázaly bezpečné a hospodárné používání paliva Westinghouse, které funguje přesně dle požadovků a během provozu nevykazuje žádné vady. V roce 2016 Westinghouse zajistí pět zavážek paliva do Jihoukrajinské JE a Záporožské JE.

Kontakt pro média:
Michal Vlasak - E: michal.vlasak@havaspr.com; M: +420 724 639 052

 

###

havasworldwide.cz

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY