Paříž je nejatraktivnější lokalitou pro hotelové investice v Evropě, Praze patří 10. příčka

30 Března 2017
Ostatní
Colliers International zveřejnila první ze svých Indexů atraktivity hotelových investic

Praha, 30. března 2017 – (PREKON) – Paříž obsadila první místo v žebříčku sestaveném na základě Indexu atraktivity hotelových investic Colliers International. Index vychází z analýzy investičního klimatu 20 evropských měst. Paříž nejlepší hodnocení získala navzdory předpovědím, že v ní investoři a turisté ztratí důvěru kvůli politické nejistotě a vnímání hrozeb souvisejících s ohrožením národní bezpečnosti. Praha se v rámci indexu umístila na 10. místě, a to zejména díky nízké úrovni nákladů na výstavbu a vysokému počtu turistů.

Za vedoucí pozicí Paříže stojí vysoký nárůst poptávky, vysoká výkonnost hotelů, vysoká návratnost investic a hloubka trhu v letech 2012–2016. Praha bodovala zejména ve dvou kategoriích. S 6,97 milionu příchozích turistů byla z 20 analyzovaných metropolí v roce 2015 čtvrtá nejnavštěvovanější. Obsadila také pátou příčku z hlediska příznivosti nákladů potřebných k výstavbě. Tato metrika vychází z průměrných cen pozemků a stavebních nákladů na metr čtvereční.

Dirk Bakker, ředitel oddělení hotelů v EMEA, Colliers International, uvedl: „Investoři pravidelně vyžadují nejnovější informace o městech, kde mohou dosáhnout vysokých výnosů. To však lze v politicky a ekonomicky nestabilním světě často obtížně předvídat. Náš index nabízí víc než pouhé nepřímé důkazy, s jeho pomocí proto dokážeme našim klientům v dané oblasti poskytovat vysoce kvalitní služby.“

 

Další důležité závěry:

 

 • Londýn a Barcelona jsou z hlediska investic 2. a 3. nejzajímavějším městem; těsně je následují Amsterdam a Berlín.
 •  
 • Výsledky Londýna a Paříže jsou velmi podobné, Paříž však předstihla Londýn díky mírně nižším nákladům na výstavbu. To je také jedna z oblastí, ve kterých vyniká Barcelona a jež zvyšují celkovou atraktivitu města. Na 4. místo se zařadil Amsterdam. Ve všech ostatních kritériích mají tato dvě města velmi podobné hodnocení.
 •  
 • Na opačném konci stupnice se jako 20. umístila Bukurešť. Ačkoliv vysoce skórovala v kategorii nákladů na výstavbu, nestačilo to ke kompenzaci nízké poptávky a nedostatku investic na hotelovém trhu.
 •  
 • Istanbul se umístil relativně nízko, na 17. příčce. A to navzdory velikosti trhu pomáhající stimulaci celkové poptávky i nízkým nákladům na výstavbu. Provozní výkonnost nicméně zaostávala kvůli nízké míře obsazenosti vedoucí k nižší návratnosti investic. Současná politická a ekonomická situace není pro velké investice příliš příznivá.
 •  
 • Pozornost si zasluhuje Curych. Jeho provozní výkonnost byla v průběhu posledních několika let na skvělé úrovni. Vzhledem k nedostatku kvalitních hotelů je zde zájem o hotelové investice vysoký. Pokud poroste i nadále, může se Curych stát jedním z nejpopulárnějších měst pro novou výstavbu a investice, a to i navzdory vysokým nákladům.
 •  
 • Manchester a Dublin dosáhly také dobrých výsledků, výkonnost hotelů zde převyšuje poptávku. Poptávka by měla v následujících letech silně růst v obou městech, což by mělo zvýšit jejich atraktivitu jak pro developery, tak investory.

 

 

-- Konec --

 

Index atraktivity hotelových investic Colliers International

Index sleduje 12 kritérií, jež každou z 20 lokalit mohou ohodnotit skórem v maximální hodnotě 400. Mezi kritéria patří populace, HDP na obyvatele, celková pracovní síla, dojíždějící pracovní síla, počet příchozích turistů, obsazenost pokojů, průměrná denní cena pokoje, cena za disponibilní pokoj, cena pozemků, stavební náklady, zhodnocení investičních výnosů a objemy investic. Po sečtení jednotlivých skóre je vytvořena výsledná hodnota trhů. Seřazení výsledků ukazuje, které trhy jsou nejatraktivnější z pohledu celkové poptávky, nedávné provozní výkonnosti a jakým způsobem toto souvisí s atraktivitu trhu s ohledem na akvizici stávajících hotelů a výstavbu nových.

 

O skupině Colliers International

Colliers International Group Inc. (NASDAQ: CIGI; TSX: CIG) je přední globálně působící společnost nabízející poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí, která zaměstnává přes 15 000 vysoce kvalifikovaných odborníků pracujících v 68 zemích světa. Díky své mimořádné podnikavosti a vysoké kapitálové účasti ve společnosti nabízí profesionálové pracující pro Colliers International komplexní portfolio služeb pro investory, nájemce i majitele nemovitostí z celého světa, jež zahrnuje mimo jiné strategické poradenství a realizaci prodeje nemovitostí, leasingové a finanční poradenství, globální korporátní služby, správu aktiv a nemovitostí, projektové řízení, workplace solutions, oceňování a daňové poradenství, průzkum trhu podle zákazníkova zadání nebo poradenství s ideovým vedením.

Profesionálové pracující pro Colliers International přemýšlejí jinak, přichází s vynikajícími nápady a nabízí promyšlená a inovativní doporučení, která klientům urychlí cestu k úspěchu. Již dvanáct let po sobě se Colliers International umisťuje v žebříčku „The Global Outsourcing 100“, sestavovaném sdružením International Association of Outsourcing Professionals, čímž se nemůže chlubit žádný jiný poskytovatel služeb v oblasti nemovitostí.

Aktuality ze světa Colliers International najdete na webové adrese Colliers.com i našem Twitteru @Colliers nebo LinkedIn. Novinky pro Českou republiku najdete na našich českých stránkách Colliers.cz.

 

Bližší informace poskytnou:

Veronika Hanzlíková, Account Manager                                                                                                                                             

Best Communications

Telefon: +420 724 526 770

E-mail: veronika.hanzlikova@bestcg.com

 

Alexandra Drozdová, PR Consultant

Best Communications

Phone: +420 725 544 877
Email: alexandra.drozdova@bestcg.com

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY