Nový nakladač Cat 988K pro firmu HÁJEK a SYNOVÉ, a.s

04 Května 2017
Doprava
V lomu firmy EUROVIA Kamenolomy, a.s., v Jakubčovicích nad Odrou se ve čtvrtek 13. dubna konalo slavnostní předání čelního kolového nakladače Cat 988K.

Modletice, 2. května 2017 – (PREKON) – Nový stroj doplnil stávající flotilu rodinné firmy HÁJEK a SYNOVÉ, a.s., která v lomu společnosti EUROVIA zajišťuje nakládku a přepravu horniny. Dodavatelem nového stroje je výhradní prodejce stavební a těžební techniky Cat v České republice, společnost Zeppelin CZ. Předání se zúčastnili jak zástupci obou společností, tak novináři z celé řady českých i slovenských odborných médií.

Narazit v České republice na čelní kolový nakladač Cat 988K je zatím poměrně vzácné. Společnost Zeppelin CZ dosud prodala pouze jeden takový stroj, a to v roce 2016 do lomu Mokrá – Horákov. Cat 988K s pořadovým číslem „dva“ bude v Jakubčovicích nakládat vytěženou horninu na pevné dampry značky Belaz a Cat (775E). Kromě nové 988K má firma HÁJEK a SYNOVÉ ve své flotile již tři nakladače řady 988 amerického výrobce, z nichž ten nejstarší (Cat® 998G z roku 2002) má najeto neuvěřitelných 28 tisíc motohodin. Právě dobré předchozí zkušenosti s kolovými nakladači Cat i se servisními službami Zeppelin CZ sehrály při nákupu nové techniky svou roli.

„V lomu dostává veškerá technika pořádně zabrat. V případě nakladačů Caterpillar ale vím, že si s náročným prostředím poradí,“ komentuje nákup nového stroje majitel firmy, Ing. Josef Hájek a dodává: „Pro každou firmu, jako je ta naše, je předpokladem úspěchu spolehlivá a výkonná technika. Sebemenší neplánovaná odstávka, například z důvodu poruchy, může mít nepříznivý ekonomický dopad pro našeho zákazníka, a to si nemůžeme dovolit. Naše spolupráce s firmou EUROVIA Kamenolomy trvá k oboustranné spokojenosti již řadu let a stroje Cat při ní hrají svou významnou roli.“

Cat 988K pod lupou

Pro potřeby zákazníka byla se strojem dodána skalní lopata s trapézovým břitem Cat o objemu 6,4 m3 s novým patentovaným zubovým systémem Advansys pro vyšší životnost a nasazeny ocelové řetězy Pewag, které chrání pneumatiky stroje před mechanickým poškozením a snižují jejich opotřebení. Pro bezpečnou a rychlou nakládku damprů je stroj vybaven nakládacími rameny s vysokým zdvihem a integrovaným vážicím systémem, který pohlídá, aby nedocházelo k přetížení damprů, a zároveň má díky němu majitel přehled o tom, kolik materiálu nakladač ve sledovaném období naložil. Ve vážicím systému lze také jednoduše nastavit indikaci plného naložení vozu, přičemž obsluha si může vybrat z několika desítek továrně přednastavených konfigurací pro nákladní vozidla.

Pro zajištění správného mazání čepů pracovního zařízení, které jsou u těchto nakladačů vystaveny velkému namáhání, je stroj vybaven automatickým centrálním mazáním. Tím je zaručena větší životnost a spolehlivost pákového mechanismu.

Posádka ocení joystickové ovládání s možností nastavení citlivosti odezvy, nebo vylepšený LCD displej uvnitř kabiny, prostřednictvím kterého lze nastavit celou řadu funkcí.

Uvnitř 51tunového nakladače bije výkonné srdce v podobě elektronicky řízeného motoru Cat® C18 ACERT, splňujícího emisní stupeň EU IV (U.S. EPA Tier 4 Final). Nízkých emisí je dosaženo pomocí filtru pevných částic a systému selektivní katalytické redukce (vstřikování roztoku močoviny do výfukových plynů). Tichý a výkonný motor (432 kW) se odvděčí mimořádně nízkou spotřebou paliva, ke které přispívá i nový ECO režim. Ten se aktivuje stiskem tlačítka v kabině a při jeho zapnutí si otáčky motoru řídí nezávisle na obsluze počítač. O přenos výkonu motoru ke kolům nakladače se stará robustní planetová převodovka, která umožňuje řadit jednotlivé stupně pod plným zatížením. Převodovka je vybavena elektronickým modulem APECS s funkcí automatického přeřazení na základě vyhodnocování aktuální zátěže. Pro vyšší rychlost pojezdu a efektivnější provoz využívá 988K měnič točivého momentu s blokovací spojkou.  

Kolový nakladač Cat 988K je výkladní skříní elektronických systémů, které ulehčují strojníkovi práci a zvyšují jeho produktivitu. V kombinaci s pokročilými telematickými systémy jako je Cat Product Link jsou tyto nakladače neocenitelnými pomocníky v řadě těžebních i zpracovatelských odvětvích. „První 988 sjela z výrobní linky už v roce 1963 a za těch více než 50 let se stala synonymem spolehlivosti ve stovkách provozů na celém světě. Současná generace těchto strojů nabízí nejlepší poměr cena-výkon v historii celé výrobní řady, protože v sobě spojuje klasickou kovařinu s moderní elektronikou,“ doplňuje k technickým parametrům nakladače Michal Kafka, manažer prodeje nových strojů Cat ve firmě Zeppelin CZ.  

Cat® 988K – Technické parametry:

    1. motoru
    1. kW
    1. motoru
    1. C18 ACERT™
    1.  
    • EU stupeň IV / U.S.Tier 4 Final
    1. klopné zatížení
    1. 299 kg
    1. lopaty
    1. m3
    1. hmotnost
    1. t
    1. jmenovité zatížení
    1. t

 

Dodatečné informace:

 

O společnosti HÁJEK a SYNOVÉ, a.s.

Rodinná firma HÁJEK a SYNOVÉ z Jakubčovic nad Odrou se zabývá zejména přepravou a nakládkou kameniva pro potřeby kamenoprůmyslu, ale také servisem a opravami těžké lomové techniky, především strojů značky BELAZ a motorů JaMZ. Servisní práce jsou poskytovány nejen na území České republiky, ale také třeba na Slovensku nebo v Polsku. 

Firma má ve svém oboru dlouholeté zkušenosti. Její zakladatel, pan Josef Hájek starší, začal s podnikáním hned na začátku devadesátých let. Společnost disponuje obsáhlým strojním parkem, který zahrnuje pět kolových nakladačů Cat a dva pevné dampry Cat, ale také další těžební stroje jiných značek. Většina strojů je provozována v kamenolomu firmy EUROVIA Kamenolomy, a.s., v Jakubčovicích nad Odrou, kde se nachází i zázemí pro servisní činnost. Jak nám potvrdil Josef Hájek, s EUROVIA Kamenolomy pojí firmu dlouholetá spolupráce: „V Jakubčovickém lomu působíme od roku 1994. Nejdříve jako jeho majitelé a od roku 2005, jako dodavatelská společnost. Dá se říci, že je to pro nás srdeční záležitost. I proto jsme rádi, že tato spolupráce bude pokračovat i v následujících letech a chtěl bych za tuto důvěru zástupcům firmy EUROVIA Kamenolomy poděkovat.“

Zdejší ložisko je tvořeno sedimentární horninou nazývanou Moravská droba, která se zde vyskytuje ve dvojím zbarvení, šedomodrá a hnědošedá. Vytěžený kámen z Jakubčovického lomu má široké využití – drcené kamenivo najde využití při výrobě betonů, balených směsí, či drážních štěrků, ale také jako dekorace v zahradní architektuře. 

 

O společnosti Zeppelin CZ s.r.o.

Společnost Zeppelin CZ s.r.o. je výhradním prodejcem stavebních strojů, energetických systémů a důlních strojů a zařízení výrobce Caterpillar v České republice. Kromě prodejních a servisních služeb se společnost zabývá také půjčováním strojů a zařízení - autorizovaná půjčovna The Cat Rental Store má pobočky na 13 místech České republiky. Ve spolupráci se společností Caterpillar Financial Services ČR, s.r.o., zajišťuje zákazníkům komplexní finanční servis, spojený s nákupem strojů a služeb.

Zeppelin CZ s. r.o. je součástí nadnárodního koncernu ZEPPELIN GmbH, který provozuje 190 poboček po celém světě. Globální aktivity koncernu spadají pod šest „strategických obchodních jednotek“ (SBU = Strategic Business Unit); na území České republiky provozuje Zeppelin CZ tři tyto SBU jednotky: Stavební stroje EU, Energetické systémy a Půjčovna strojů (The Cat Rental Store).

 

 

 

Pro další informace kontaktujte:

Michaela Hanzlíková                                                   

manažerka marketingu a komunikace                           

tel.: +420 602 620 681                                                 

michaela.hanzlikova@zeppelin.com                                                       

                                                            

Jan Rybář
specialista marketingové komunikace
tel.: +420 606 075 769
jan.rybar@zeppelin.com
www.zeppelin.cz

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY