V Praze proběhl koncert českých a ruských dětských sborů Ať je mír, ať je všude

16 Května 2017
Ostatní
8. května 2017 v den výročí konce druhé světové války se na Hradčanském náměstí v Praze uskutečnil třetí ročník společného koncertu dětských sborů z Česka a Ruska s názvem Ať je mír, ať je všude.

Praha, 15. května 2017 –(PREKON) – Koncert proběhl pod patronátem českého prezidenta Miloše Zemana, hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda a administrativy města Krasnogorsk, za podpory Ruského střediska vědy a kultury v Praze a za finanční podpory Plzeňského kraje.

V rámci koncertu proběhl také workshop Děti malují mír. Během něj děti různých národností malovaly na velkou kouli o průměru jeden metr, jak si představují život v míru.

Ruskou stranu během koncertu zastupoval dětský pěvecký sbor Alye parusa z Krasnogorsku, který vystupuje se známými ruskými orchestry a účastní se různých evropských soutěží. Českou stranu reprezentoval neméně proslulý Plzeňský dětský sbor, který získal vítezství v mnoha soutěžích a festivalech v různých zemích světa. Během koncertu zazněly populární, klasické, národní i vojenské písně v obou jazycích. Stejně jako v loňském roce byl koncert završen dvojjazyčným zpěvem písně Ať je mír, ať je všude, která je známá v obou zemích a má velkou symboliku. Při závěrečných verších písně děti vypustily stovky bílých, červených a modrých balónků, které nesly nápisy Ať je mír, ať je všude v češtině i v ruštině.

Kromě společného koncertu se děti zúčastnily také slavnostního kladení věnců na Olšanských hřbitovech na připomenutí padlých vojáků obou stran při osvobozování Prahy. Ruský sbor zapíval písně z vojenských let také 9. května na karlovarském koncertě pro válečné veterány. Když děti zrovna nezpívaly, byly pro ně připraveny exkurze do pražské zoologické zahrady a po centru Prahy a projížďka na parníku.

Organizátorem a autorem myšlenky koncertu je Občanské sdružení pro evropskou multikulturní společnost. Organizaci aktivně podpořil Moskevský dům krajanů. Uspořádání koncertu dále podpořily významné společnosti jako ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, český strojírenský podnik Škoda JS, výrobce ochranných pracovních pomůcek Červa, společnost Kabelovna Kabex a PragoEnergoProjekt. Kromě nich přispěly k organizaci koncertu také malé a střední firmy z obou zemí: Aquara, Ryor, Česká mincovna, Madeta, S.O.S. Dekorace, Medovník, Jabloňka, Fiorita.cz, Fromin, Ruské potraviny, Essential Communication, Belevskije sladosti, Chutnoff, Freja a Ovocnářská unie české republiky. Mediálními partnery akce byly noviny Pražský telegraf a web Parlamentní listy. 

 

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY