Rybolov u jaderných elektráren

11 Srpna 2017
Zahraniční zprávy
Jít si zarybařit k jaderné elektrárně může znít na první pohled jako bláznivý nápad, ale v Rusku nejde o nic výjimečného.

Praha, 11. srpna 2017 – (PREKON) – Na rozdíl od českých Dukovan a Temelína, které se chladí pomocí chladicích věží, používají některé ruské jaderné elektrárny ke svému chlazení vodu z přirozených nebo umělých vodních nádrží. Voda v nich je díky tomu teplejší, ale v elektrárně nepřichází do styku s radioaktivními materiály, takže rybaření nepředstavuje zdravotní riziko.

Ruští rybáři tak mohli v neděli 6. srpna 2017 najít na Twitteru ruské korporace pro atomovou energii Rosatom pozvánku, aby si vyrazili zalovit k jejím jaderným elektrárnám. V nádržích, které slouží k chlazení elektráren, žije zejména kapr a tolstolobik.

Mistrovství v rybaření

Zpočátku byli sice rybáři zdrženliví, ale postupem času zjistili, že nádrže u jaderných elektráren jsou velmi přísně kontrolované a radioaktivita v nich nepřevyšuje hodnoty v okolí. Rybaření na těchto netradičních plochách navíc zpopularizovalo mistrovství Ruska v rybolovu, které se koná od roku 2011 na jezeře Udomlja u Kalininské jaderné elektrárny.

K tomuto 1000hektarovému jezeru s modrou hladinou a zpěněnými vlnkami se sjíždí sportovní rybáři z celé Ruské federace a každoročně se jim na vlascích mrská spousta ryb bez ohledu na to, že v pozadí se tyčí budovy jaderné elektrárny. Dozimetrická kontrola vody a ulovených ryb je přesvědčila, že jsou stejně tak kvalitní jako ryby z jiných vodních nádrží.

Ryby u elektráren

Do nádrží u elektráren jsou ryby vysazovány proto, aby v nich voda zůstávala čistá a nezarůstala. Příkladem může být Rostovská jaderná elektrárna, která se nachází na samém jihu Ruska. Ke svému chlazení používá ohrazenou část Cimljanské přehradní nádrže na řece Don, která má délku 260 kilometrů a šířku v nejširším místě 38 kilometrů. Do nádrže byl vysazen kapr a tolstolobik a elektrárna jejich stavy pravidelně doplňuje.

Naproti tomu Kalininskou jadernou elektrárnu, která leží přibližně uprostřed cesty mezi Moskvou a Petrohradem chladí vody dvou propojených jezer. Udomlja a Pes’vo jsou jedněmi z více jak sedmi set jezer, které se v této oblasti rozkládají. V tomto případě elektrárna způsobuje anomálii, která je u rybářů velmi vítána. Na rozdíl od ostatních jezer v této oblasti v Udomlji a Pes’vo voda nezamrzá a je dokonce teplá tak, že do ní mohli místní rybáři vysadit jesetera, který by jinak v těchto zeměpisných šířkách zmrzl.

Čistotu vody dále dokládají škeble, kterým se v jezerech u Kalininské jaderné elektrárny daří lépe než v českých řekách.

Teplejší voda je jedinou anomálií, kterou jaderná elektrárna v jezerech vyvolává, což potvrzuje i Jukija Amano, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii zabývající se bezpečností jaderných elektráren po celém světě. Při své návštěvě v této elektrárně v roce 2013, tedy rok po jejím dokončení, okomentoval její bezpečnost slovy: „Jsem velice potěšen tím, že jsem měl možnost vidět Kalininskou jadernou elektrárnu, zejména nový čtvrtý blok. Jde skutečně o velmi moderní blok, který zahrnuje velké množství bezpečnostních systémů. Jedním z velmi důležitých bezpečnostních prvků jsou mobilní dieselgenerátory a čerpací zařízení.“

Za zmínku stojí i to, že zmíněný čtvrtý blok Kalininské elektrárny používá reaktor VVER-1000 vyrobený v plzeňské Škodě JS, který byl původně vyroben pro zrušenou elektrárnu Belene v Bulharsku.

Svá slova potom Amano stvrdil tím, že ochutnal přímo u jezera Udomlja tradiční ruskou polévku ucha, připravenou z nalovených ryb.

 

Kontakt pro tisk: Zuzana Sommerová, tel. 777 919 942, e-mail: sommerova@esscom.cz

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY