V Pražském planetáriu vystoupil kosmonaut, který budoval Mezinárodní vesmírnou stanici

22 Září 2017
Ostatní
Zaplněné auditorium sálu pražského Planetária téměř dvě hodiny poslouchalo a diskutovalo s přednášejícími.

Praha, 22. září 2017 – (PREKON) – Ve Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy besedovali v úterý 19. září 2017 s veřejností Sergej Krikaljov, rekordman mezi kosmonauty, budovatel Mezinárodní vesmírné stanice a dnes výkonný ředitel ruské kosmické agentury Roskosmos pro pilotované lety a Igor Burenkov, výkonný ředitel Roskosmosu pro komunikaci. 

Igor Burenkov seznámil posluchače s tím, co se dnes ve vesmíru děje a jaké projekty se připravují. Zmínil se i o možném rozšíření česko-ruské spolupráce v oblasti kosmického výzkumu.

Sergej Krikaljov odpovídal na řadu otázek týkajících ze života kosmonauta na oběžné dráze. Za svou kariéru nasbíral množství zkušeností. Do vesmíru letěl celkem šestkrát, z toho dvakrát v americkém raketoplánu – dokonce byl prvním ruským kosmonautem, který se dostal na oběžnou dráhu v americkém raketoplánu. Během těchto cest stanovil v roce 2005 rekord v celkové délce pobytu ve vesmíru, který byl překonán až po deseti letech. Ve vesmíru strávil celkem 803 dní, z toho více než 40 hodin v otevřeném vesmíru. Krikaljov také zavzpomínal na své mládí a na to, jak se stal kosmonautem.

Za své lety do vesmíru získal Sergej Krikaljov řadu ocenění: je hrdinou Sovětského svazu, hrdinou Ruska a získal tři medaile americké kosmické agentury NASA.

Zástupci Roskosmosu zavítali do Česka v rámci kosmického týdne věnovaného šedesátiletí kosmické éry lidstva – výročí prvního letu první umělé družice Země Sputnik-1 do vesmíru. V pondělí navštívili podnik Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, kde křtili návrh pamětní mince věnované 60. výročí vypuštění první umělé družice Země.

Zavítali také do Liberce, kde měli v Krajské vědecké knihovně Liberec přednášku pro 130 studentů libereckých středních škol.

Návštěva Česka delegací z Roskosmosu se konala za podpory agentury Essential Communication, České mincovny a Ruského střediska vědy a kultury v Praze.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY