Jak bude vypadat továrna budoucnosti

firma: Renishaw
04 Října 2017
Strojírenství
Letošní 59. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně pomalu klepe na dveře. Hlavním tématem bude nastupující automatizace výroby. Návštěvníci by v tomto ohledu neměli opomenout stánek společnosti Renishaw, která představí vizi továrny v duchu Průmyslu 4.0.

Brno, 04. října 2017 –  (PREKON) – Co si můžeme představit pod pojmem továrna budoucnosti? Nahradí lidi ve výrobě roboti? Dosáhneme stoprocentní kvality a jednotlivé procesy budeme kontrolovat jen z tepla kanceláře od počítače? To jsou časté otázky, které poslední dobou zaznívají, hovoří-li někdo o nastupujícím trendu Průmyslu 4.0 a průmyslové automatizace. „Já továrnu budoucnosti vidím jako výrobní kapacitu, ve které budeme schopni maximálně využít potenciál výrobních zařízení, tedy hardwarových i softwarových produktů, které máme k dispozici. Budeme schopni propojit jednotlivá existující řešení a vytvořit z nich fungující celek. Často bez ohledu na to, na kterém místě na zeměkouli se která část systému fyzicky nachází,“ říká Josef Sláma, generální ředitel společnosti Renishaw. „Příklady takového přístupu bychom rádi představili na strojírenském veletrhu v Brně. Chceme návštěvníkům ukázat reálné aplikace. Nasazení podobných systémových řešení se totiž v praxi rozbíhá jen zvolna. A jsem velmi rád, že Renishaw je jedním z průkopníků v této oblasti,“ doplňuje Josef Sláma.

Společnost Renishaw je světovým lídrem v oblasti průmyslové metrologie. Na letošním MSV představí hned několik novinek. Nová sonda SFP-2 pro měření drsnosti způsobuje přeměnu souřadnicových měřicích strojů v multifunkční automatizované měřicí centrum. Nový automatizační software pro kontrolní systém Equator umožňuje automatickou korekci parametrů stroje na základě odchylek zjištěných při měření produkovaných dílců. Nová softwarová aplikace pro unikátní měřicí systém Sprint umožňuje automatické ustavení dílců na obráběcím stroji ve zlomku dosavadních časů. Představeny budou také další nové produkty z oblasti kontroly geometrické přesnosti a kalibrace a také 3D tisku z kovových prášků. „Všechny tyto novinky reprezentují špičkové výrobky společnosti Renishaw. Na MSV budeme většinu z nich vystavovat jako součást funkčního celku. Chcete snížit zmetkovitost, zvýšit produktivitu, snížit náklady, zvýšit kapacitu, nebo všechny parametry současně? Dle zadání parametrů a cílů se bude lišit zvolené řešení,“ doplňuje Josef Sláma.

Továrna budoucnosti pohledem společnosti Renishaw představuje výrobní jednotku, kde nasazení jednotlivých prvků, jejich kombinace a vzájemná spolupráce vede k plnému využití jejich potenciálu a dosažení předem definovaného cíle. „Důležité je uvědomit si, že člověk v tomto prostředí stále plní rozhodující úlohu. Stanovuje cíle, určuje priority, definuje návaznosti, rozhoduje a na rozdíl od strojů také myslí. Inovativně přemýšlí o nových možnostech a řešeních. Zejména v tomto ohledu by mohla být naše ukázka továrny budoucnosti velmi užitečná pro naše partnery a zákazníky,“ uzavírá Josef Sláma.

 

Renishaw je jednou z předních světových společností v oboru strojírenských a vědeckých technologií, se zkušenostmi v oblasti měření a zdravotnictví. Společnost dodává výrobky a služby pro širokou škálu aplikací, od výroby proudových motorů a větrných turbín, až po stomatologii a neurochirurgii. Vedoucí postavení má také v oblasti aditivní výroby (zde se zaměřuje na 3D tisk z kovových prášků a technologii vakuového lití). Renishaw je jediným britským výrobcem zařízení pro 3D tisk z kovu. Skupina Renishaw má v současnosti přes 70 poboček ve 35 zemích, s více než 4000 zaměstnanci. Zhruba 2600 zaměstnanců pracuje ve Velké Británii, kde je soustředěna většina výzkumu, vývoje a výroby společnosti.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY