Kdo je mistrem brusičského řemesla

07 Listopadu 2017
Ostatní
Letošní program na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně zpestřil souboj o nejlepšího brusiče. Ve své expozici ho uspořádala technologická společnost 3M.

Praha, 7. listopadu 2017 – (PREKON) – Průběh soutěže byl napínavý, jelikož rozdíly ve výkonech některých soutěžících byly těsné. Titul mistra brusičského řemesla předala společnost 3M panu Michalu Kronusovi, který svůj talent uplatňuje ve vlastní firmě Kronus – Zámečnictví - Kovovýroba.

Již tradiční účastník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, technologická společnost 3M, představila i letos řadu zajímavých produktů – od hasící kapaliny Novec, přes VHB pásky až po ochranné pracovní prostředky a systém ochrany před pádem z výšek, který mohli odvážlivci zažít ve virtuální realitě. Nejatraktivnější zážitek slibovala soutěž brusičů, kvůli které společnost 3M proměnila část své expozice v protihlukovou dílnu.

O titul mistra brusičského řemesla, ale také o zajímavé ceny, se během čtyř dnů utkalo celkem 36 soutěžících. Díky skleněným stěnám improvizované dílny mohli návštěvníci veletrhu sledovat, jak si adepti na titul počínají a řada z nich se do soutěže zcela spontánně přihlásila. Při soutěžním úkolu si vyzkoušeli práci s brusnými kotouči Cubitron II. Díky inovaci 3M, která spočívá v přesně tvarovaném zrnu brusného materiálu, je broušení mnohem pohodlnější a preciznější, což významně přispělo k vrcholným výkonům soutěžících.

O nejlepším brusiči rozhodly vteřiny

Hlavním úkolem každého soutěžícího bylo odstranit strojově nanesený svár, nejdříve pomocí lamelového kotouče, poté ho vyměnit za kotouč fíbrový a s ním odstranit druhý svár. O vítězi rozhodoval celkový čas broušení, včetně výměny kotouče. „Soutěž byla velmi napínavá, celé čtyři dny jsme nedočkavě sledovali, jestli se někomu podaří dostat se s časem pod jednu minutu,“ komentuje průběh soutěže Petr Raboch ze společnosti 3M.

A jaký byl nejlepší výsledek?  Odstranit sváry se nejrychleji podařilo Michalu Kronusovi, úkol zvládl za 1:02:09. „Sám bych se nepřihlásil, k účasti v soutěži mě nakonec přemluvily moje děti. Vítězství pro mě bylo proto velké překvapení. Stejně si ale myslím, že by to šlo zvládnout ještě lépe,“ říká skromně o svém výkonu Michal Kronus, který si s úkolem hravě poradil. Není divu, brusiva Cubitron II, se kterými soutěžící pracovali, zná velmi dobře ze své denní praxe. Jako odměnu za svůj výkon si ze soutěže odnesl atraktivní cenu - iPhone 7.

Jako druhý se umístil Bohuslav Pavlů s časem 1:07:12, za ním v těsném závěsu skončil na třetím místě Miloš Hlačík s výsledkem 1:08:08. Je vidět, že v souboji brusičů rozhodovaly opravdu i vteřiny.

 Přehled výsledků soutěže brusičů:

1. místo: Michal Kronus, firma Kronus- Zámečnictví- Kovovýroba: čas 1:02:09

2. místo: Bohuslav Pavlů, firma Kostka- Kolobka: čas 1:07:12

3. místo: Miloš Hlačík, firma Schmelzer: čas 1:08:08

Soutěžící také absolvovali doplňkový úkol, jehož výsledek by se zohlednil v případě, kdyby nejlepší brusiči dosáhli stejného času v prvním úkolu. K tomu ale nakonec nedošlo. Zadání doplňkového úkolu obnášelo odříznout řezným kotoučem Cubitron II co nejpřesněji 100 gramů kovu. Opravdu precizního výsledku dosáhl Petr Musil, kterému se podařilo s neuvěřitelnou přesností ukrojit 100, 25 gramů.

Soutěž o mistra brusičského řemesla organizovala 3M v České republice poprvé a pro velký úspěch lze odhadovat, že ji v příštím roce zopakuje. Do té doby lze s brusivy Cubitron II alespoň trénovat.

 

O společnosti 3M

3M je přední globální technologická společnost se sídlem v St. Paul v USA. Již déle než 100 let vyvíjí inovativní výrobky a řešení pro průmysl, energetiku a telekomunikace, bezpečnost a zabezpečení, zdravotnictví, kancelář a domácnost. Diversifikované portfolio 3M zahrnuje přes 50 tisíc výrobků. Všechny výrobky spojuje jedna vlastnost – v daném odvětví představují inovativní řešení, které kromě důmyslnosti a efektivity podporuje udržitelnost, bezpečnost a zdraví lidí. Výrobky 3M se nabízí například pod značkami Scotch®, Post-it®, 3M™ Spofaplast®, FUTURO™, VHB™, Dual Lock™, Scotch-Brite™, Trizact™, Cubitron™, Bumpon™, 3M™ Novec™, Dyneon™, Thinsulate™, Ceradyne®, Peltor™, Speedglas™ a dalšími.

3M Česko, spol. s r.o. působí jako výhradní zastoupení 3M Company na českém trhu. Řadí se mezi nejvýznamnější partnery českého průmyslu, zdravotnictví, školství a vědy. V každé oblasti činnosti 3M navazuje na 100 let působení v oblasti inovací. V Praze třetím rokem působí Inovační centrum 3M (Application Development Lab / ADL) pro vývoj a testování zákaznických aplikací. Více informací o společnosti 3M a jejím nasazení pro inovace je k dispozici na portálech 3M.cz a 3Minovace.cz.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY