Od zbraní k traktorům ZETOR – nová výstava v ZETOR GALLERY

09 Února 2018
Doprava
ZETOR GALLERY zve na výstavu spojující dva brněnské velikány – Zbrojovku Brno a značku ZETOR...

Brno, 9. února 2018 – (PREKON) – Expozice věnována Zbrojovce Brno, z které slavné traktory vzešly, bude k vidění v netradičních výstavních prostorech brněnské ZETOR GALLERY od 13. února do 20. dubna 2018. Výstava bude zahájena vernisáží k stému výročí Zbrojovky Brno, která se bude konat první den výstavy od 17:00 hodin. 

 „Pro návštěvníky jsou připraveny informace nejen o vzniku jedné z nejznámějších československých společností, ale také spousty informací týkajících se výroby. Ta je z hlediska historie značky ZETOR velmi důležitá, protože právě ze Zbrojovky Brno traktory ZETOR vzešly“, popisuje výstavu Lukáš Krejčíř, ředitel Finančního úseku ZETOR TRACTORS a.s.

Návštěvníci se můžou těšit na exponáty nejen zbraní, ale i různých strojů, třeba psacích. Hlavním lákadlem výstavy je určitě „Zetka“ – jeden z mála automobilů, které Zbrojovka vyrobila. Světlo světa tento model spatřil v roce 1926 a ihned po uvedení se stal velmi žádaným, do roku 1930 bylo vyrobeno 2000 kusů. Dnes je „Zetka“ vzácný kousek, dochovalo se jich totiž méně než 100 kusů. Po autech přišly na řadu motory a odtud byl už jen krůček k zemědělským strojům.

Traktory ZETOR získaly svůj název spojením písmene „Z“, které reprezentovalo logo brněnské Zbrojovky a „or“, což jsou poslední dvě písmena slova traktor. Název ZETOR byl registrován 17. srpna 1946 a „Z“ zasazené doprostřed hlavně pušky bylo umístěno na kapotu traktoru.

„Otec ZETORU“ František Musil, který měl ve Zbrojovce na starost vývoj traktoru, využil zkušenosti Zbrojovky s výrobou aut a leteckých motorů a v roce 1945 se svým týmem sestavil první prototyp traktoru Z25. O rok později, 15. března 1946, byly dodány první tři stroje zákazníkům a během druhé poloviny roku už byla Z25 vyráběna sériově.

První traktor, slavný ZETOR Z25, byl vyroben v roce 1946 právě ve Zbrojovce Brno. Zde se traktory ZETOR vyráběly až do roku 1952, poté byla výroba přesunuta do brněnské části Líšeň, kde se traktory ZETOR pod logem Zbrojovky vyráběly do roku 1976, poté vznikla společnost ZETOR a v Líšni se traktory vyrábí dodnes.

Expozice Od střelných zbraní k traktorům vznikla díky spolupráci Technického muzea v Brně, které zapůjčilo exponáty k výstavě v rámci letošních oslav stého výročí Zbrojovky, jejíž produkty se vyvážely do celého světa. Část zbraní zapůjčil pan Martin Vlach, který vlastní velkou sbírku zbraní právě ze Zbrojovky. Na výstavě se také podílel Arthur Nutbey, spisovatel, jehož velkou vášní jsou traktory ZETOR, o kterých píše knihy.

Všechny srdečně zveme na výstavu Od střelných zbraní k traktorům a těšíme se na viděnou nejen na vernisáži 13. února od 17:00, ale také během konání celé výstavy v ZETOR GALLERY, kterou najdete v Brně-Líšni, před areálem společnosti ZETOR TRACTORS a.s., vstup je z parkoviště. Otevřeno je každý den od 10:00 do 17:00. Vstupné je 50 Kč, zlevněné 25 Kč, ZTP a děti do 6 let mají vstup zdarma. Fotografování je povoleno a do exponátů můžete nasednout nebo jim nahlédnout pod kapotu. Více informací najdete na http://www.zetorgallery.cz/ nebo na facebookovém profilu https://www.facebook.com/ZetorGallery/.

 

O společnosti ZETOR TRACTORS a.s.

Společnost ZETOR TRACTORS a.s. je výrobcem traktorů ZETOR. Výrobní kapacita je soustředěna v Brně-Líšni a v současnosti společnost zaměstnává cca 750 lidí. V zahraničí je ZETOR zastoupen šesti dceřinými společnostmi (afilacemi) ve Velké Británii, Francii, Německu, Polsku, Severní Americe a v Indii. Z celkové produkce jde 85 % na export. Vedle ČR a SK patří mezi tradiční trhy Polsko, Litva, Irsko, Německo, Velká Británie, Francie, USA anebo Bulharsko.

V roce 2016 oslavila značka ZETOR 70 let od svého vzniku. Za dobu své existence prodala více než 1,3 milionu traktorů do 136 zemí světa. Zákazníkům ZETOR nabízí ideální poměr kvality a ceny produktů. Díky vlastnímu výrobnímu a vývojovému centru v Brně jsou traktory neustále inovovány, a poskytují tak zákazníkům tu nejlepší kombinaci síly a výkonu motoru, jednoduchého účelného provedení a vynikající provozní efektivity. Portfolio značky ZETOR v současné době zahrnuje šest modelových řad traktorů (UTILIX, HORTUS, MAJOR, PROXIMA, FORTERRA a CRYSTAL) a plánuje se jejich další rozšíření o vyšších výkonech. V roce 2015 představil ZETOR TRACTORS a.s. atraktivní designový koncept, na AGRITECHNICA 2017 společnost představila první modelovou řadu MAJOR s implantovaným novým ZETOR designem. Kromě traktorů společnost vyrábí a prodává také samostatné motory a traktorové komponenty. V nabídce jsou mj. dvě řady čelních nakladačů ZETOR SYSTEM a originální oleje značky ZETOR. ZETOR poskytuje také služby v oblasti servisu a prodeje náhradních dílů a je schopný zajistit dodání žádaných komponentů po celém světě.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY