Revoluční technologie Renishaw umožní výrazné zvýšení produktivity

firma: Renishaw
16 Února 2018
Ostatní
3D tisk klíčem k vývoji nových 3D tiskáren

Praha, 16. února 2018 – (PREKON) Společnost Renishaw uvedla na trh svůj nejnovější stroj pro 3D tisk z kovových prášků – RenAM 500Q. Do nejprodávanější kategorie kovových 3D tiskáren přináší obrovské zvýšení produktivity a významné snížení výrobních nákladů. Díky čtyřem laserům s výkonem 500 wattů může RenAM 500Q představovat vhodnou alternativu pro širší spektrum průmyslových odvětví.

RenAM 500Q je kompaktní zařízení s pracovní komorou velikosti 250x250x350mm a je vybavené hned čtyřmi výkonnými 500W lasery. Čtyřnásobným zrychlením výrobního procesu umožňuje RenAM 500Q aplikovat technologii 3D tisku z kovových prášků i do takových oblastí, v nichž byla tato technologie dosud cenově neefektivní. Otevření nových výrobních odvětví, která mohou profitovat z nižší ceny na jeden produkovaný díl bez kompromisu v přesnosti nebo kvalitě, poskytuje nový impuls pro další rozšíření této perspektivní technologie.

„Kovové 3D tiskárny Renishaw jsou včetně sofistikovaného optického systému kompletně vyvinuty našimi výzkumnými a vývojovými pracovníky a vyrobeny v našich vlastních výrobních provozech. To nám poskytuje výjimečnou možnost kontroly nad všemi etapami vývoje a výroby. Současně díky tomu máme perfektní přehled o možnostech a výkonu našich strojů a můžeme našim zákazníkům poskytnout tu nejlepší podporu,” říká Josef Sláma, generální ředitel společnosti Renishaw v České republice. „Nejdůležitější částí nového stroje RenAM500Q je optický systém a řídící software. Představte si čtyři laserové paprsky, které se uvnitř stroje pohybují nezávisle na sobě. Čtyři paprsky, které mohou podle rozhodnutí technologa-programátora pracovat každý ve svém kvadrantu a současně produkovat čtyři různé díly anebo mohou společně pracovat na stavbě jediného dílu čtyřikrát vyšší rychlostí. Představte si čtyři paprsky, z nichž každý je dynamicky zaměřován a všechny jsou nasměrovány do jediného tepelně řízeného galvanometrického bodu. V tomto bodě jsou umístěny čtyři páry digitálně řízených optických hranolů, které směrují jednotlivé laserové paprsky do libovolného místa v rovině připraveného kovového prášku. Některé komponenty optického systému jsou přitom vyráběny právě technologií 3D tisku z kovových prášků. Technologie se tak stává klíčem ke svému dalšímu vývoji,“ vysvětluje Josef Sláma. „Pomocí inovativního designu optického systému a začleněním digitálních ovládacích prvků a dynamického zaměřování mohou všechny čtyři lasery současně skenovat práškovou vrstvu. To přináší výrazné zvýšení rychlosti, produktivity a optimalizaci výkonu stroje.“

Nový systém rozvíjí funkce staršího zařízení RenAM 500M, které využívá jeden laser a dvojitý filtr SafeChange pro minimalizaci nutnosti lidského zásahu. Data z výroby ukázala také další výhodu systému RenAM 500Q – nevyužitý kovový prášek je vhodný pro maximální opakované použití, což vede k dalšímu snížení nákladů při výrobě.

„Společnost Renishaw je známá svými inovacemi a snahou o vytváření stabilních procesů při výrobě. Systém RenAM 500Q je dosavadním vrcholem těchto snah. Zapojení čtyř laserů, recirkulační systém inertního plynu, mezichladič plynu a další technologické inovace zachovávají delší životnost filtru a konzistentní podmínky zpracování po celou dobu výroby. Tím otevírá možnosti pro jeho využití i pro průmyslová odvětví, která byla prozatím při využití technologie 3D tisku z kovových prášků limitována finanční náročnosti celého procesu,“ uzavírá Josef Sláma.

 

Renishaw je jednou z předních světových společností v oboru strojírenských a vědeckých technologií, se zkušenostmi v oblasti měření a zdravotnictví. Společnost dodává výrobky a služby pro širokou škálu aplikací, od výroby proudových motorů a větrných turbín, až po stomatologii a neurochirurgii. Vedoucí postavení má také v oblasti aditivní výroby (zde se zaměřuje na 3D tisk z kovových prášků a technologii vakuového lití). Renishaw je jediným britským výrobcem zařízení pro 3D tisk z kovu. Skupina Renishaw má v současnosti přes 70 poboček ve 35 zemích, s více než 4000 zaměstnanci. Zhruba 2600 zaměstnanců pracuje ve Velké Británii, kde je soustředěna většina výzkumu, vývoje a výroby společnosti.

 

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY