Ve finále T-Profi vybojoval jihočeský tým KERN-LIEBERS CR stříbro

25 Dubna 2018
Strojírenství
Ověnčena stříbrem se v závěru minulého týdne vrátila z pražského republikového finále soutěže Talenty pro firmy (T-Profi), jihočeská reprezentace, smíšený tým českobudějovické strojírenské společnosti KERN-LIEBERS CR. K absolutnímu vítězství mu přitom chyběl jen onen pověstný krůček.

Praha, 25. dubna 2018 – (PREKON) – Přestože jihočeské družstvo složené ze žáků Základní školy Šindlovy Dvory, Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek, pod vedením odborného garanta z firmy KERN-LIEBERS CR, dokončilo svou finálovou práci první a jako jediné v základním čase, v konečném hodnocení přidělila odborná porota těsné prvenství Středočechům.

„Nechybělo mnoho a vezli jsme domů zlato. Nicméně i druhé místo je obrovským úspěchem. Náš tým odvedl skvělou práci a zanechal v Praze velký dojem. Děti byly výtečné a předváděly skvělou souhru,“ uvedl Petr Šidlík, technolog společnosti KERN-LIEBERS CR a kapitán stříbrného celku, který úspěšně provedl celou soutěží.

Porota hodnotitelů složená ze zástupců firem, vzdělavatelů a hospodářských komor hodnotila kvalitu i funkčnost zařízení. Sledovala také komunikaci týmu během montáže zařízení. „Nároky na znalosti a dovednosti finalistů se letos zvýšily a soutěžící uplatnili ve finále soutěže kromě manuální zručnosti také základní znalosti programování pomocí kapesního počítače BBC micro:bit, který má sensor pohybu, zabudovaný kompas a bluetooth modul,“ připomněla projektová manažerka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů Zuzana Pavlasová.

V domovské firmě všichni netrpělivě čekali na výsledky finálového klání. Jako první pak na dálku dětem gratuloval jednatel KERN-LIEBERS CR spol. s r.o. Jaroslav Kopp. „Zapojení se do této soutěže bereme jako náš dílčí příspěvek k popularizaci a propagaci strojírenských profesí a technických oborů na školách,“ sdělil v souvislosti se soutěží Kopp.

Do celostátního finále, kterého se zúčastnilo 14 týmů, jeden z každého kraje ČR, tedy celkem 84 soutěžících, se družstvo KERN-LIEBERS CR probojovalo v loňském jihočeském kole T-Profi, které se konalo v rámci 23. ročníku výstavy Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích. Žáci bojovali v silné konkurenci dalších deseti týmů, z nichž tři přijely z Dolního Bavorska.

„V dnešní době, kdy se snažíme obsadit technické profese, vítáme a podporujeme každý nápad, jak motivovat mladé lidi ke studiu na podobně zaměřených školách. Navenek to vypadá možná jako hraní, ale i práce v technických profesích je trochu jako trvalá hra. Mění se požadavky, parametry, člověk na sobě trvale pracuje. A když vidíme, s jakým zápalem se soutěžilo, máme naději, že časem se situace zlepší a o budoucnost technických oborů se nemusíme tolik bát,“ konstatovala vedoucí personálního oddělení KERN-LIEBERS CR Dagmar Valentová. Druhé místo ve finále je podle ní obrovským úspěchem, který si zaslouží ocenění. „Tým udělal skvělou reklamu nejen svým školám a firmě, ale rozhodně i celému Jihočeskému kraji,“ dodala Valentová.

Cílem soutěže T-Profi je nejen přilákat děti k technice, ale také podporovat a rozšiřovat spolupráci firem a škol. „Do týmu vstoupily děti zcela samostatně na základě vlastního rozhodnutí. Nikoho jsme speciálně nevybírali. O to větší je jejich zájem a snaha uspět,“ řekl Petr Divíšek, ředitel Základní školy Šindlovy Dvory, kterou v družstvu zastupovali žáci páté třídy Anna Wiererová, Stanislav Kašpar a Kristián Kobrle. Písecké středoškoláky v celku KERN-LIEBERS CR reprezentovali Jakub Pavelka, Pavel Štěpánek a Kryštof Pierecký s podporou učitele programování Milana Janouška.

„V porovnání se zařízením, které se stavělo při regionálním kole, byla stavba zařízení jednodušší a byli jsme moc rádi, že se na celorepublikovém kole přidalo ke stavění také programování, kde jsme mohli uplatnit znalosti ze školy,“ prozradil Jakub Pavelka ze SPŠ a VOŠ Písek. „Soutěž se mi líbila. Asi nejtěžší bylo na závěr sestavit všechny části dohromady,“ doplnila jediná dívka v družstvu, Anička Wiererová ze ZŠ Šindlovy Dvory.

Strojírenská společnost KERN-LIEBERS CR, jejíž celkové loňské tržby dosáhly 1,3 miliardy korun, zaměstnává v současné době téměř 500 lidí a svůj tým dále posiluje. Dveře do KERN-LIEBERS CR mají v současné době otevřené především nástrojaři, lisaři, zámečníci, seřizovači, brusiči, obráběči, mechatronici a podobné profese. Samozřejmě také mladí absolventi strojírenských učilišť, středních i vysokých technických škol. Ti všichni zde najdou zázemí silné firmy se zahraniční účastí, jistotu perspektivního zaměstnání a možnost dalšího profesního rozvoje, kariérního i mzdového růstu. 

 

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY