TVEL dodá do Búšehru nový typ jaderného paliva

30 Dubna 2018
Energetika
Společnost TVEL, která je součástí ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, realizuje v Íránu inženýringový projekt na přechod jaderné elektrárny Búšehr na nový typ jaderného paliva...

Praha, 30. dubna 2018 – (PREKON) – Společnost TVEL, která je součástí ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, realizuje v Íránu inženýringový projekt na přechod jaderné elektrárny Búšehr na nový typ jaderného paliva. Namísto starší generace paliva UTVS bude nyní reaktor VVER-1000 této jediné íránské elektrárny používat palivo TVS-2M.

Projekt proběhne na základě smlouvy podepsané mezi TVELem, společností pro rozvoj jaderných technologií Atomic Energy Organization of Iran a provozovatelem elektrárny Búšehr Nuclear Power Production and Development Co.

V rámci projektu ruští odborníci provedou výpočty a simulace nezbytné pro schválení tohoto kroku dozorným úřadem. Dodávky nového typu paliva by měly začít v roce 2020.

Palivo TVS-2M má oproti UTVS vyšší hustotu uranu, robustnější konstrukci a dosahuje hlubšího vyhoření. Používáním nového typu paliva provozovatel zlepší jak technické, tak ekonomické parametry provozu bloku a rovněž redukuje objem použitého jaderného paliva.

„Palivová společnost TVEL v těsné spolupráci se svými odběrateli vyvíjí stále nové modifikace a konstrukce jaderných palivových kazet, které zvyšují účinnost provozu jaderných bloků. Pro bloky typu VVER-1000, které používaly palivo UTVS je přechod na TVS-2M optimálním z hlediska technologické kontinuity. Tuto změnu jsme provedli již ve všech jaderných elektrárnách v Rusku a pokračujeme v ní s našimi zahraničními partnery,“ uvedl Alexandr Ugrjumov, viceprezident pro výzkumnou činnost společnosti TVEL.

 

Do palivové společnost Rosatomu TVEL patří podniky na výrobu jaderného paliva, konverzi a obohacování uranu a výrobu obohacovacích centrifug a také výzkumné a konstrukční instituty. Společnost je jediným dodavatelem paliva pro jaderné elektrárny v Rusku. V souhrnu dodává palivo do 75 energetických reaktorů ve 14 zemích světa, do výzkumných reaktorů v 8 zemích a transportní reaktory ruské flotily jaderných ledoborců. Každý šestý energetický reaktor na světě běží na palivo vyrobené TVELem.

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 8 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY