Sochy, model lidského srdce i jídlo z 3D tiskáren ukáže výstava 3Dexpo

firma: 4INFO.CZ
04 Května 2018
Ostatní
Již od roku 2014 se v Praze koná výstava technologií souvisejících s 3D tiskem - 3Dexpo...

Praha, 04. května 2018 – (PREKON) – Již od roku 2014 se v Praze koná výstava technologií souvisejících s 3D tiskem - 3Dexpo. Každoročně sem míří odborníci i laická veřejnost seznámit se s trendy a novinkami z oblasti 3D tiskáren, 3D skenerů, tiskových materiálů i možnostmi využití těchto moderních technologií. Letošní jubilejní 5. ročník chystá např. ukázky nevšedního využití 3D tisku v umění, zdravotnictví a potravinářství. Výstava probíhá souběžně s průmyslovým veletrhem FOR INDUSTRY ve dnech 15. -  18. května 2018 na výstavišti v PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

„3Dexpo koncipujeme jako přehlídku toho nejzajímavějšího a nejnovějšího, co momentálně obor 3D tiskových technologií nabízí. Některé společnosti zde dokonce ukazují technologie, které jinde k vidění nejsou. Svým významem již akce přesáhla hranice ČR a stále více přitahuje pozornost zahraničních výrobců a dodavatelů, kteří sledují, jak náš trh roste a vidí zde velký potenciál rozvoje,“ říká Petr Bláha, pořadatel výstavy 3Dexpo.  Význam akce potvrzuje rostoucí počet vystavovatelů (letos se představí na tři desítky firem) a nově přibydou i zahraniční zástupci ze Slovenska a Ukrajiny.

3D tiskárna a filament z plastového odpadu jako nástroj moderních umělců

Recyklace plastů je celosvětovým ekologickým tématem. Jednu z možností, jak efektivně využít plastový odpad, nabízí právě 3D tisk a filamenty vytvořené z recyklovaných plastů. Na 3Dexpo bude k vidění unikátní socha anděla vyrobená kolektivním 3D tiskem z materiálu z recyklovaných PET lahví. Monumentální dvoumetrový anděl navržený umělcem Davidem Císařem má pohyblivá téměř dvoumetrová křídla. Jednotlivé díly „tiskly“ desítky 3D tiskáren a tiskařů. Veřejnosti ji umělci představili v prosinci 2017, Pražané ji však uvidí poprvé právě na veletrhu 3Dexpo.

Dalším dílem bude socha TOUCH od Adama Krhánka, který ve své tvorbě využívá taktéž 3D tisk. A neposledním v řadě bude pojízdný kurník od Terezy Janečkové CocoKarl, která ve svém díle spojila high tech technologie s přírodou a světem umění.  Originální práce českých designérů nejsou na 3Dexpo novinkou. V minulosti se zde představily také např. šaty, boty a šperky podle návrhů českých designérů vytištěné na 3D tiskárnách.

Českou premiérou však bude představení 3D tiskárny na potraviny, kterou přiveze společnost Cocola3d a bude na ní tisknout z čokolády, sýrů, masových paštik, ovocných a zeleninových past.

Když 3D tisk pomůže zachránit život

Využití 3D tisku v medicíně skýtá obrovské možnosti. Potenciál této technologie se již úspěšně využívá ve stomatologii, protetice a experimentuje se s tiskem náhradních orgánů z plně biologických materiálů. Mezi českými firmami vyniká středočeská společnost 3D TECH, které se podařilo úspěšně převést CT data na 3D model srdce a lebky dětských pacientů, a ten následně s vysokou přesností vytisknout z transparentních materiálů na 3D tiskárnách. Díky tomu mají lékaři možnost si konkrétní část lidského těla prozkoumat a „osahat si ji“ ještě před samotnou komplikovanou operací a zákrok si na reálném modelu konkrétního pacienta předem vyzkoušet, to vše bez rizika pro pacienta. Více představí na letošní Odborné konferenci 3Dexpo, která proběhne ve středu 16. května 2018. Zazní zde i další zajímavé příspěvky, např. o možnostech 3D tisku ve stavebnictví, ve výrobě prototypů, pokovování vytištěných dílů, o 3D modelování a mnohá další.

Výstava 3Dexpo nabídne kromě odborné a hobby konference také velký srovnávací test „Souboj 3D tiskáren“ dále workshopy, minipřednášky a možnost diskuze s profesionály. Výstavní plocha 3Dexpo v minulém roce byla přes 700 m2, pro velký zájem ze strany vystavovatelů očekávají organizátoři, že se plocha navýší.

 

Více informací: http://3dexpo.cz, www.forindustry.cz

 

Generálním partnerem veletrhu FOR INDUSTRY je Skupina ČEZ.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY