Uzbekistán zvolil lokalitu pro svou první jadernou elektrárnu

06 Června 2018
Energetika
Uzbekistán navrhl Rusku, aby postavilo jadernou elektrárnu v Navojském regionu Uzbecké republiky...

Praha, 06. června 2018 — (PREKON) — Uzbekistán navrhl Rusku, aby postavilo jadernou elektrárnu v Navojském regionu Uzbecké republiky, řekl 30. května novinářům Alexej Lichačov, generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

„Prezident a premiér Uzbekistánu nám dnes představili lokalitu v Navojské oblasti,“ řekl Lichačov. „Prakticky v řádu dní se tam vypravíme a začneme o ní sbírat informace,“ dodal.

Lichačov dále sdělil, že v Uzbekistánu vznikne nový státní úřad, který bude dohlížet na jadernou bezpečnost. Bez něj by výstavba jaderné elektrárny nebyla možná.

Během schůzky Lichačova a uzbeckého prezidenta Šavkata Mirzijojeva byly projednány otázky rusko-uzbecké spolupráce v oblasti mírového využívání jaderné energie. Mezi ně patřila výstavba uzbecké jaderné elektrárny, příprava kvalifikovaných pracovníků pro její provoz, financování projektu a založení projektové společnosti, která bude mít na starosti realizaci projektu.

V prosinci 2017 podepsal Rosatom s uzbeckou vládou dohodu o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie. Lichačov tehdy Uzbekistánu nabídl výstavbu dvoublokové elektrárny s reaktory VVER-1200 generace III+.

Od roku 1959 provozuje Institut jaderné fyziky Akademie věd Uzbekistánu výzkumný reaktor VVR-SM. V listopadu 2017 byl mezi institutem a Rosatomem podepsán kontrakt na výrobu a dodávku paliva pro tento reaktor. Na letošní rok je plánována dodávka první části v počtu 56 palivových kazet. Kromě toho Rosatom a Akademie věd Uzbekistánu podepsaly dohodu o porozumění, podle níž budou rozvíjet spolupráci v širokém rozsahu oblastí souvisejících s jadernými technologiemi a přípravou obsluhy jaderných zařízení. 

 

Zdroj: RIA Novosti, Rosatom

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY