Největší evropská soutěž pro startupy vyhlásila vítěze 30.000 EUR. Český Neuron Soundware obsadil třetí místo

firma: InnoEnergy
22 Června 2018
Ostatní
Vítězem letošního ročníku mezinárodní soutěže pro cleantech startupy PowerUp! je Zubax Robotix z Estonska...

Praha, 22. června 2018 — (PREKON) — Vítězem letošního ročníku mezinárodní soutěže pro cleantech startupy PowerUp! je Zubax Robotix z Estonska. Tým představil projekt regulátorů elektrických motorů pro letectví, které jsou o 10 % úspornější. Technologie umožňuje elektrickým vozidlům (zejména letadlům) cestovat dále s použitím menší energie z baterie, a tím zmírnit jednu z nejvýznamnějších překážek v cestě úplné elektrifikace všech druhů dopravy. Zubax získal 30 000 eur a možnost zúčastnit se prestižního programu Highway® InnoEnergy.

"Do PowerUpu jsme se přihlásili, protože nám to přišlo velmi důležité. Tato soutěž pomáhá startupům k technologickému pokroku, protože poskytuje finanční prostředky a podporu inovativním nápadům. Vítězství v soutěži je velmi motivujícím překvapením, věděli jsme, že máme dobrý nápad a dobrý produkt, který má potenciál. Plánujeme naši cenu investovat do dalšího vývoje produktu a posunout naši přítomnost na trhu na další úroveň," řekl Pavel Kirienko, vedoucí technického výzkumu společnosti Zubax.

„Za sedm let od svého založení společnost InnoEnergy investovala do inovačních projektů celkem 2 miliardy eur. Díky této podpoře již bylo na trh uvedeno osmdesát produktů. Nyní dostal možnost využít tuto úžasnou příležitost i Zubax,“ říká Christo Balinow, Business Development Director of InnoEnergy Central Europe, předseda poroty.

Druhé místo patří projektu WellParko z Litvy, který získal 10 000 eur. Třetí místo obsadil český tým Neuron Soundware a obdržel a 5 000 eur.

Mezinárodního finále se zúčastnilo 15 startupů, které prezentovaly své projekty před porotou, investory a zástupci médií. Jednalo se o vítěze národních kol z Maďarska, Polska, České republiky, Slovenska, Slovinska, Litvy, Lotyšska, Srbska, Turecka, Ukrajiny, Estonska, Rumunska, Bulharska, Chorvatska a Řecka. Finalisté byli vybráni celkem z 229 týmů z 24 zemí střední a východní Evropy. Akcelerátor Highway® patří k nejlepším evropským programům v cleantech sektoru.

Českou republiku zde zastupoval startup Neuron Soundware, který v květnu vyhrál české finále a nyní se umístil na třetím místě. Neuron Soundware vyvinul technologii na bázi umělé inteligence, schopnou díky rozsáhlé neuronové síti rozumět zvukovým a vibračním signálům a následně odhalovat různé odchylky a poruchy ve strojích.

„Věříme, že nám soutěž pootevře dveře k dalším investorům. Další vývoj produktu a plánovaná expanze na zahraniční trhy si vyžádá investice, které bychom si bez externího kapitálu nemohli dovolit,“ říká Martin Kubáň, Project & Marketing Manager startupu Neuron Soundware.

Zsolt Winkler, vedoucí Open Innovation Hub společnosti MOL a člen poroty, říká:

“PowerUp! přináší svěží nápady z celé střední a východní Evropy. Jsme hrdí na to, že můžeme tuto akci již podruhé sponzorovat. Transformujeme naši společnost a spojení se startupy prostřednictvím podobných soutěží hraje při vývoji naší společnosti nesmírně důležitou roli.”

Gul Erol, technická ředitelka společnosti Enerjisa, ocenila úroveň soutěže:

„Udržitelná řešení, která nám nabízejí inovační a dynamická partnerství se startupy, nám pomáhají růst. Ve společnosti Enerjisa jsme hrdí, že můžeme být součástí soutěže PowerUp! která nás propojuje s unikátními nápady z celé Evropy.“

Michał Maćkowiak, vedoucí inovací ve společnosti RAFAKO S.A., souhlasí s tím, že úroveň soutěže byla v letošním roce velmi vysoká a říká:

„Jsme velice potěšeni, že se v letošním roce nezúčastnili pouze společnosti z energetického průmyslu, ale také z oblasti elektromobilů nebo inteligentních měst. Soutěž se vyvíjí stejným způsobem jako RAFAKO, také je otevřená příležitosti diverzifikovat své aktivity do již zmíněných odvětví nad rámec energetického průmyslu.“

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY