Ceny ropy vyšponovala napjatá geopolitická situace

firma: Euler Hermes
24 Července 2018
Ostatní
Tržní podmínky dané nabídkou a poptávkou dočasně zastínila světová geopolitika...

Tržní podmínky dané nabídkou a poptávkou dočasně zastínila světová geopolitika. Tak interpretují analytici Euler Hermes výrazné zdražování ropy ve druhém kvartále letošního roku. Ceny vyhnala zejména politická a humanitární krize ve Venezuele a hrozba obnovení amerických sankcí vůči Íránu. Prognóza pro ropný průmysl v následujícím období nadále počítá s vysokou rizikovou prémií, tedy odměnou za podstoupené riziko požadovanou investory. Otázka zní, na kolik ji dokážou vyvážit tržní mechanismy.

Podle základního scénáře Euler Hermes se bude cena ropy do konce roku pohybovat kolem 72 dolarů za barel, tedy přibližně v současné hladině. Optimistický scénář hovoří o průměrné ceně 67 dolarů za barel. V případě silné poptávky a úplného výpadku íránské a venezuelské produkce však nastane nejhorší scénář, který počítá s průměrnou cenou 80 dolarů za barel a pokořením hranice 90 dolarů za barel. To by mělo vážné dopady na výrobní, chemický, dopravní i těžební průmysl.

„Současná cena ropy pohybující se kolem 77 dolarů za barel nevypadá v historickém kontextu tak dramaticky. Ovšem vysvětlete to řidiči, který tankuje na dovolené v Itálii litr benzínu v přepočtu za
50-55 korun českých. S nárůstem nákladů se budou muset vypořádat nejen spotřebitelé, ale i společnosti napříč sektory. Naše analýza však předpokládá, že cena ropy už letos kulminovala a čeká ji pravděpodobně spíše pozvolný pokles. Pro rok 2019 předpovídají naši analytici průměrnou cenu 69 dolarů za barel při předpokladu globálního růstu 3,1 %,“
říká Jakub Cerman, ředitel oddělení risku Euler Hermes pro Českou republiku.

Na konci června se ve Vídni uskutečnilo jednání, na kterém se představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dohodli, že od července zvýší těžbu o jeden milion barelů denně. Oznámil to saúdský ministr energetiky Cháli Fálih. Cena ropy je zatím spíše kolísavá. Severomořská ropa Brent klesá v reakci na zprávy o vyšší těžbě právě v Saúdské Arábii. Jistý vliv na cenu ropy má i obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Cena americké ropy naopak roste, a to právě v závislosti na spekulacích ohledně obchodování USA a Číny.

Společnosti v různých sektorech v současnosti hledají cestu, jak se vypořádat s navýšením vstupních nákladů. Analytici Euler Hermes upozorňují na to, že zejména výrobci speciálních chemikálií, tenkých slitin a strojírenské firmy mohou být limitováni dalším zdražováním energií. Rizika vidí dále v letecké a lodní dopravě a také v těžebním a hutním průmyslu, kde hrozí nadprodukce. Z aktuální situace naopak profitují ropné a plynové společnosti a návazné sektory.

Společnost Euler Hermes je světovým lídrem na trhu pojištění pohledávek. Disponuje tedy dostatkem aktuálních a relevantních informací v rámci mnoha podnikatelských sektorů v různých zemích světa. Tato informační báze společnosti umožňuje vytvářet unikátní analýzy včetně globálních srovnání, a pomáhat tak v obchodním rozhodování společnostem či investorům z celého světa. 

 

O společnosti Euler Hermes

Euler Hermes je světovým lídrem v pojištění pohledávek s více než 52 000 klienty a zastoupením ve více než 50 zemích. Společnost je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik krátkodobých dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V České republice působí již 19 let.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY