Korejská vláda podporuje zahraniční projekty KHNP, uchazeče o dostavbu českého jádra

03 Srpna 2018
Energetika
Dostavba českého jádra je spolu s dokončením jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech podle Harryho Changa z KHNP prioritou společnosti...

Praha, 3. srpna 2018 — (PREKON) — Korejská vláda plně podporuje společnost Korean Hydro and Nuclear Power (KHNP) v exportu jaderných technologií do Česka, Spojených arabských emirátů, Polska, Velké Británie či Saudské Arábie. Korejský ministr obchodu, průmyslu a energetiky Ungyu Paik již v této věci navštívil většinu z těchto zemí.

V rámci prohlubování Česko-korejského partnerství, země podepsaly již v roce 2015 memorandum
o strategické spolupráci, a působení firem jako Doosan Škoda Power či Hyundai Motor dělá z Koreje jednoho z největších investorů v Česku. KHNP pak nabízí jedno z technologicky i bezpečnostně nejpokročilejších řešení a patří mezi nejvážnější favority tendru na dostavbu českých jaderných elektráren.gr

Nyní se zaměřujeme primárně na zahraniční projekty a český tendr je tak pro nás aktuálně hlavní prioritou. České inženýrské a strojírenské firmy jsou dlouhodobě na špičkové úrovni. Abychom zajistili maximální úroveň kvality výstavby, jsme proto připraveni se z velké části spolehnout především na místní dodavatele,“ řekl Harry Chang, mluvčí KHNP pro český projekt.

Stejný postoj vůči jaderné energetice v Česku i Koreji

Korea a Česká republika sdílí také podobně pozitivní postoj vůči jaderné energetice. Podle nezávislého korejského průzkumu, provedeného agenturou Gallup Korea, je 54 % tamějších obyvatel pro udržení či navyšování podílu jaderné energie, zatímco pro jeho snížení je pouze 32 %. Průzkum, který provedlo v Česku Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v loňském roce pak ukazuje, že 51 % Čechů souhlasí s dostavbou třetího a čtvrtého reaktoru Temelínu.

Počasí v Koreji připomíná důležitost jaderné energie

Skutečnost, jak moc je jaderná energie důležitou součástí energetického mixu, podtrhuje i aktuální situace v Koreji. Kvůli pokračující vlně veder tam extrémně stoupla spotřeba elektrické energie. KHNP se tak rozhodla k aktuálně sedmnácti zapojeným reaktorům přidat v půlce srpna další dva. Spotřeba elektřiny může v daných týdnech dosáhnout více než 88 GWh a KHNP bude schopna zapojením dvou reaktorů produkovat dalších 5 gigawattů.

 

O společnosti KHNP
KHNP je státem vlastněná společnost s více než 40letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. Firma v současnosti provozuje 24 jaderných elektráren a dalších 9 buduje ve Spojených arabských emirátech a Koreji. Moderní reaktory generace III+ EU-APR a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti, ochranu v případě havárie velkého letadla a kybernetické bezpečnosti.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY