3D tisk klíčem k výrobě speciálních doteků Renishaw zavádí nové aditivně vyráběné doteky

firma: Renishaw
30 Srpna 2018
Strojírenství
Renishaw, lídr v oboru strojírenských a vědeckých technologií, představuje nové doteky vyráběné 3D tiskem z kovových prášků...

Praha, 30. srpna 2018 — (PREKON) — Renishaw, lídr v oboru strojírenských a vědeckých technologií, představuje nové doteky vyráběné 3D tiskem z kovových prášků. Dotek je součást měřicího systému, který zprostředkovává kontakt mezi součástí a sondou a způsobuje sepnutí v mechanismu sondy.

Díky využívání aditivní výroby (AM), jinak známé jako 3D tisk, může Renishaw nabídnout komplexně řešené doteky, jež nelze vyrobit s pomocí tradičních výrobních postupů. Aditivně vyráběné doteky (AM doteky) vlastní produkce firmy Renishaw dokáží získat přístup tam, kam ostatní doteky nedosáhnou. Nabízí tak flexibilní a vysoce výkonné řešení pro kontrolu komplikovaných dílů.

Hlavní výhoda AM doteků spočívá v jejich rychlém tisku bez nutnosti dalšího opracování. Doba dodání je tedy v porovnání s tradičně vyrobenými doteky na zakázku kratší. Proces fúze vrstvy práškových kovů při výrobě speciálně navržených doteků představuje nové příležitosti k vytváření komplexních tvarů a struktur. Lehké a robustní doteky s titanovou strukturou umožňují kontrolu dříve nepřístupných funkčních částí napříč celou řadou metrologických zařízení.

Přístup k vnitřním prvkům

Aditivní výroba je známá pro svou schopnost produkovat speciálně provedené a složité struktury, které jsou tuhé, a přitom lehké. Namísto vytváření složitých dříků z těžkopádné sestavy spojů a přímých úseků je nyní možné vyrobit pro dotek dřík ke speciální aplikaci, který je celý vyroben s pomocí dutých mřížkových struktur. Tyto lehké konstrukce poskytnou nutný dosah a tuhost bez překročení nosnosti měřicích sond.

Titan je preferovaným materiálem pro AM doteky; poskytuje vysoký poměr tuhosti k hmotnosti, dobrou tepelnou stabilitu a lze jej snadno integrovat do tenkostěnných a mřížových konstrukcí. Lze využít i vnitřní závity (M2/M3/M4/M5), pro použití dalších doteků z rozsáhlého sortimentu standardních doteků společnosti Renishaw.

Pětiosá kontrola vnitřních prvků pro souřadnicové měřicí stroje

Pětiosý měřící systém REVO® od společnosti Renishaw poskytuje naprostou flexibilitu jednotlivých komponent, ta se dá navíc ještě zvýšit přidáním doteku vyrobeného na zakázku.

Když není možné provést měření vnitřních prvků dílu s běžnými doteky, vyrábí se díly často ze dvou částí. To výrobcům zvyšuje výrobní náklady na díl. Pro změření těchto kritických prvků lze použít speciálně zakřivený zakázkový dotek navržený pro uvedenou aplikaci, který je kompatibilní s hlavicí REVO-2. Toto nákladově efektivní řešení umožňuje vyrábět díly z jednoho kusu.

Velké disky

Komponenty s velkými díly vyžadují tomu odpovídající velký hrot doteku, jehož hmotnost může překročit únosnost měřicí sondy. AM doteky nabízí řešení, jež vyniká tuhými a lehkými konstrukcemi. Hmotnost 200mm kotouče s titanovým povrchem a nitridovou vrstvou pro vyšší odolnost proti opotřebení může být snížena o 80 % ve srovnání s klasickým diskem stejné velikosti.

Přesná metrologie nedisponuje žádným náhradním řešením, které by nahradilo doteky a pomohlo zajistit měření důležitých komponent. Komplexní součásti často vyžadují zakázkové doteky, schopné zkontrolovat těžko dostupné prvky. AM doteky se dostanou k prvkům měřených dílů, kterých ostatní doteky nemohou dosáhnout. Tím poskytují flexibilní a výkonné řešení kontroly složitých dílů.

 

Renishaw je jednou z předních světových společností v oboru strojírenských a vědeckých technologií, se zkušenostmi v oblasti měření a zdravotnictví. Společnost dodává výrobky a služby pro širokou škálu aplikací, od výroby proudových motorů a větrných turbín, až po stomatologii a neurochirurgii. Vedoucí postavení má také v oblasti aditivní výroby (zde se zaměřuje na 3D tisk z kovových prášků a technologii vakuového lití). Renishaw je jediným britským výrobcem zařízení pro 3D tisk z kovu. Skupina Renishaw má v současnosti přes 70 poboček ve 35 zemích, s více než 4000 zaměstnanci. Zhruba 2600 zaměstnanců pracuje ve Velké Británii, kde je soustředěna většina výzkumu, vývoje a výroby společnosti.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY