Uran z těžby fosfátů, mědi nebo vzácných kovů? MAAE zkoumá netradiční metody kvůli snižování energetické náročnosti

25 Září 2018
Energetika
Malý reaktor poskytuje potřebnou energii pro zpracování měděné rudy...

Praha, 25. září 2018 — (PREKON) — Malý reaktor poskytuje potřebnou energii pro zpracování měděné rudy. Při něm se jako vedlejší produkt oddělí uran. Ten po obohacení a zpracování do paliva putuje zpět do malého reaktoru. Kruh se uzavřel. Tak nějak vypadá budoucnost podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Reaguje tím na globální fenomén snižování energetické náročnosti. Hlavní slovo by v této vizi měly dostat vysokoteplotní reaktory.

Některé těžené rudy jako fosfáty, měď či prvky vzácných zemin obsahují významné množství uranu a thoria. Zároveň se ale jejich zpracování kvůli vyčerpání těch nejlépe dostupných ložisek stává čím dál náročnější z pohledu energií. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v tom vidí příležitost: vysokoteplotní reaktory poskytnou potřebný zdroj levné, spolehlivé energie pro tepelné zpracování rud a na oplátku se postarají o vedlejší produkty ve formě uranu a thoria. Zpracovávání minerálů značně sníží svou ekologickou stopu (díky nižšímu objemu odpadu a nízkoemisní energii) a nekonvenční těžba uranu se stane energeticky neutrální. Odpadne tak další z argumentů proti jaderné energii.

Mezinárodní tým desítek odborníků z 16 členských států MAAE dokončuje čtyřletou studii, která má tuto vizi posoudit z hlediska realizovatelnosti. Zatím se kloní k nápadu využít malé modulární reaktory, které je možné dopravit i do odlehlých míst s méně rozvinutou infrastrukturou. V centru pozornosti jsou především plynem chlazené HTGR, s nimiž má v podobě výzkumných reaktorů zkušenost především Japonsko a Čína, v minulosti ale komerční typ provozovala rovněž Velká Británie či Německo. V současnosti tvoří HTGR jednu z větví vývoje reaktorů IV. generace. 

 

Česká nukleární společnost je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Je členem Evropské nukleární společnosti a Českého svazu vědeckotechnických společností. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY