Ekologická organizace Bellona ocenila transparentnost Rosatomu v projektu plovoucí JE Akademik Lomonosov

08 Října 2018
Energetika
Mezi účastníky technické exkurze na plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov, kterou 26. září 2018 uspořádala ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, byli i představitelé evropské ekologické organizace Bellona...

Praha, 8. října 2018 — (PREKON) — Mezi účastníky technické exkurze na plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov, kterou 26. září 2018 uspořádala ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, byli i představitelé evropské ekologické organizace Bellona. Akce proběhla v rámci XI. regionálního fóra Spolupráce při udržitelném rozvoji Arktidy.

Generální ředitel Bellony Nils Bøhmer tuto exkurzi hodnotil pozitivně: podle něj je Rosatom transparentní při realizaci projektu na stavbu této plovoucí elektrárny.

„Jde o naši první návštěvu plovoucí elektrárny Akademik Lomonosov. Znepokojují nás všechny otázky spojené s činnostmi, které jsou prováděny v rámci tohoto projektu. Palivo zatím nebylo kompletně zavezeno do reaktorů a v první řadě nás bude zajímat, co bude následovat po dokončení této operace a po spuštění této elektrárny,“ řekl Bøhmer. Dále kladně zhodnotil to, že Rosatom na palubu plovoucí elektrárny pozval všechny zájemce bez výhrad, a řekl, že Bellona bude pozorně sledovat pokračování tohoto projektu.

V současnosti probíhá zavážení paliva do obou reaktorů plovoucí elektrárny Akademik Lomonosov, které začalo letos v létě. Podle náměstka vedoucího Ředitelství pro výstavbu a provoz plovoucích jaderných elektráren Dmitrije Alexejenka byl první reaktor již plně zavezen palivem a zavážení paliva do druhého reaktoru by mělo být hotovo do konce letošního roku. Poté začnou komplexní zkoušky elektrárny, nyní jsou práce na realizaci projektu hotové z 99,65 %. Nová elektrárna má zahájit provoz v přístavu města Pevěk na sibiřském poloostrově Čukotka v prosinci 2019.

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 8 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

 

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY