Rusko a Indie podepsaly dokument o výstavbě 6 nových jaderných bloků

08 Října 2018
Energetika
Během 19. Rusko-indického summitu byl v Novém Dillí 5. října podepsán dokument o spolupráci Ruska a Indie v nových projektech v oblasti jaderné energetiky...

Praha, 8. října 2018 — (PREKON) — Během 19. Rusko-indického summitu byl v Novém Dillí 5. října podepsán dokument o spolupráci Ruska a Indie v nových projektech v oblasti jaderné energetiky.

Dokument s názvem Akční plán prioritizace a realizace spolupráce v oblasti jaderné energetiky podepsali generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom Alexej Lichačov a předseda Indické komise pro atomovou energii Kamlesh Vyas.

Strany se zavázaly rozvíjet projekt výstavby šesti jaderných bloků typu VVER v nové indické lokalitě, rozšířit vzájemnou spolupráci ve třetích zemích a spolupracovat i v dalších oblastech využívání jaderné energie kromě výstavby jaderných elektráren. Projekt, který bude použit pro novou lokalitu, byl stanoven jako reaktor VVER generace III+ a míra lokalizace během jeho výstavby bude navýšena oproti ruským blokům, které se v Indii stavějí dnes.

„Jsme spokojeni s naší strategickou spoluprací s Indií, kde nyní probíhá podle ruského projektu výstavba jaderné elektrárny Kudankulam. Očekáváme, že v blízké době získáme smlouvu na podobnou sériovou výstavbu bloků v nové lokalitě na území Indie. To umožní podstatným způsobem zvýšit objem lokální výroby komponent pro jaderné elektrárny v rámci strategie Vyráběj v Indii a také optimalizovat termíny a cenu realizace projektu. Indie je pro nás spolehlivým partnerem, s nímž již nyní realizujeme projekty ve třetích zemích a tuto spolupráci plánujeme dále rozšířit,“ řekl Lichačov.

Indické reaktory typu VVER jsou zajímavé pro české dodavatele, protože jde o projekty, jejichž výstavba skutečně probíhá a místní prostředí pro ně není neznámé. Výstavby první dvojice bloků se dodavatelsky účastnilo 8 českých firem, například společnosti Arako, Armatury Group a MSA dodaly armatury, Sigma Group čerpací agregáty, Kabelovna Kabex kabely, ZPA Pečky elektropohony a Vítkovice vysokotlaké ohříváky a komponenty parogenerátorů.

 

Jaderná elektrárna Kudankulam vzniká v indickém státě Tamilnádu na jihu Indie. První blok typu VVER-1000 je v provozu od roku 2013, druhý byl spuštěn v roce 2016. Jde o modernizovanou verzi reaktorů VVER-1000, které mají oproti verzi z 80. let min. stol. zvýšenou úroveň bezpečnosti díky inovativním systémům, jako je lapač taveniny, systém pasivního odvodu tepla a pasivní systém pro rychlé odstavení reaktoru. Od roku 2017 probíhá výstavba 3. a 4. bloku stejného typu a ve stejném roce byla podepsána série smluv na 5. a 6. blok této elektrárny.

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 8 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY