Výstavba inovativního jaderného reaktoru BREST-300 začne v příštím roce

18 Října 2018
Energetika
Během příštích 10 let vyroste v ruském Seversku unikátní energetický komplex, který na světě nemá obdoby...

Praha, 18. října 2018 — (PREKON) — Během příštích 10 let vyroste v ruském Seversku unikátní energetický komplex, který na světě nemá obdoby. Bude zde reaktor BREST-300 chlazený olovem, linka na výrobu nitridického paliva a linka na recyklaci jaderného paliva. Výstavba samotného reaktoru má začít v příštím roce, což oznámil Vitalij Chadějev, viceprezident palivové společnosti TVEL (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

V místě, kde bude reaktor BREST stát, již probíhají stavební práce. Jako první část energetického komplexu ODEK (Opytno-demonstracionnyj eněrgetičeskij komplex) vzniká linka pro fabrikaci paliva pro reaktor BREST-300. Ta bude vyrábět speciální nitridické palivo, které tvoří nitridy uranu a plutonia a které má v některých ohledech lepší provozní charakteristiky než dnes běžně používané palivo vyrobené z oxidu uranu.

„V současnosti probíhá stavba první etapy ODEK, linky na fabrikaci paliva. K dnešnímu dni je hotovo zhruba 60 % stavebních prací a bylo vyrobeno a dodáno prakticky všechno důležité vybavení. Dodávky plánujeme dokončit do konce roku 2018 a poté začnou montážní práce,“ vysvětlil Chadějev během konference Uzavírání palivového cyklu jaderné energetiky za pomoci rychlých reaktorů, která proběhla minulý týden v Tomsku. Dodal, že spuštění nové linky má proběhnout v roce 2021 a průmyslová výroba začne v roce 2023.

„Projekt jaderného reaktoru je zatím ve stadiu kontroly dokumentace a přepracovací linka je ve fázi úpravy dokumentace. Plánujeme, že výstavbu vlastního bloku s reaktorem začneme v příštím roce,“ uvedl Chadějev. Vjačeslav Peršukov, člen vedení Rosatomu, doplnil: „Fyzikální spouštění reaktoru BREST-300 je naplánováno na rok 2026,“ a dodal, že všechny důležité technické otázky v oblasti výzkumu a vývoje již byly vyřešeny. Linka na přepracování použitého paliva z reaktoru BREST má zahájit svůj provoz v roce 2028.

Všechna tato zařízení vznikají v rámci projektu Proryv (česky průlom), který patří mezi nejdůležitější projekty ve světové jaderné energetice. Jeho cílem je zavést do praxe energetické technologie nové generace, které umožní uzavřít jaderný palivový cyklus. Reaktor BREST-300 patří mezi rychlé reaktory chlazené kapalným olovem a použité palivo, které vyprodukuje, bude v přilehlé továrně přepracováno, aby mohlo být znovu energeticky využito. Komplex ODEK vzniká ve společnosti Sibirskij chimičeskij kombinat, která patří do struktury TVELu a zabývá se zpracováním uranu a dalších radioaktivních látek. Nachází se u města Seversk na Sibiři.

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY