Konference All for Power 2018: Rosatom zapojuje české firmy do realizace svých projektů

05 Prosince 2018
Energetika
Kompetence hlavních dodavatelů jaderných technologií byly představeny během konference All for Power, která probíhá 29. a 30. listopadu 2018 v Praze...

Praha, 5. prosince 2018 — (PREKON) — Kompetence hlavních dodavatelů jaderných technologií byly představeny během konference All for Power, která probíhá 29. a 30. listopadu 2018 v Praze.

První část konference byla věnována těm nejaktuálnějším otázkám, tedy přípravě výstavby nových bloků a perspektivám českého jaderného průmyslu.

„Rosatom je v současnosti lídrem na poli výstavby jaderných elektráren v zahraničí. Za posledních 12 let spustil 14 nových bloků a v různé fázi realizace má dalších 36 bloků ve 12 zemích,“ uvedl Zdeněk Šíma, jednatel ve společnosti Rosatom Central Europe. Tyto rozsáhlé zkušenosti Rosatomu podle Šímy umožňují přenášet zkušenosti z výstavby jednoho bloku ihned do další lokality, což přispívá k hladkému průběhu realizace projektů.

Zkušenosti a inovace v některých případech vedou dokonce až ke zkracování technologických procesů.

Kromě zkušeností hraje ve včasné realizaci projektů roli také metodika řízení průběhu výstavby. Rosatom na svých staveništích používá technologii Multi-D, která dohlíží nad dodržováním termínů a rozpočtu projektu.

Široké portfolio projektů na příští roky představuje velký potenciál i pro české firmy. „Rosatom již zapojuje české firmy do realizace svých projektů. Dokladem je to, že produkci pocházející z Česka najdete ve všech jaderných elektrárnách v Rusku a ve většině bloků, které Rosatom staví ve třetích zemích,“ uvedl Šíma.

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY