TVEL dodal komponenty paliva pro egyptský výzkumný reaktor

17 Ledna 2019
Energetika
Palivová společnost Rosatomu TVEL dodala do Egypta komponenty jaderného paliva určeného pro výzkumný reaktor ETRR-2...

Praha, 17. ledna 2019 — (PREKON) — Palivová společnost Rosatomu TVEL dodala do Egypta komponenty jaderného paliva určeného pro výzkumný reaktor ETRR-2.

Komponenty byly vyrobeny v podniku Novosibirskij zavod chimkoncentratov (NZCHK, součást TVELu), který je v rámci Rosatomu hlavním výrobcem jaderného paliva a jeho komponent pro výzkumné reaktory. Dodávky byly realizovány dle kontraktu, uzavřeného v roce 2018 mezi NZCHK a Egyptian Atomic Energy Authority, která má v Egyptě na starosti jaderný výzkum.

Dodané díly poslouží při výrobě jaderného paliva pro reaktor ETRR-2, který se nachází v egyptském centru jaderného výzkumu u města Inshas. Víceúčelový reaktor ETRR-2, dodaný Argentinci, je používán pro různé výzkumné práce v oblastech fyziky elementárních částic, materiálového výzkumu, jaderné medicíny a výroby radionuklidů.

„Uskutečnění tohoto obchodu bylo umožněno díky práci dvou týmů, jak zákazníkova, tak dodavatelova. Pro palivovou společnost TVEL představuje Egypt důležitý a perspektivní trh. V roce 2017 vstoupil v platnost kontrakt na dodávku jaderného paliva pro všechny čtyři bloky jaderné elektrárny El Dabaa o celkovém výkonu 4800 MW do konce jejich provozu. Kromě toho se dceřiná firma TVELu CPTI účastní jako subdodavatel projekčních prací na výstavbu suchého skladiště použitého jaderného paliva z elektrárny El Dabaa,“ uvádí starší viceprezident pro obchod a mezinárodní činnost TVELu Oleg Grigorjev.

 

Palivová společnost Rosatomu TVEL spojuje podniky pro fabrikaci jaderného paliva, pro konverzi a obohacování uranu a pro výrobu obohacovacích centrifug a také výzkumné a konstrukční instituty. Je jediným dodavatelem paliva pro ruské jaderné elektrárny a celkově zabezpečuje jaderné palivo pro 71 energetických bloků ve 14 zemích světa. Dále vyrábí palivo pro výzkumné reaktory v 8 zemích světa a pro ruské jaderné ledoborce. Každý šestý energetický reaktor na světě pracuje díky palivu vyrobenému TVELem.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY