V Taškentu otevřeli první zahraniční pobočku Národní výzkumné jaderné univerzity „MIFI“

13 Září 2019
Energetika
3. září 2019 v Taškentu slavnostně otevřeli pobočku Národní výzkumné jaderné univerzity „Moskevský inženýrský a fyzikální institut“ ...

Praha, 13. září 2019 — (PREKON) — 3. září 2019 v Taškentu slavnostně otevřeli pobočku Národní výzkumné jaderné univerzity „Moskevský inženýrský a fyzikální institut“ (MIFI).

Slavnosti ze zúčastnil premiér Uzbekistánu Abdulla Aripov, generální ředitel Státní korporace Rosatom Alexej Lichačov, poradce premiéra a ministr energetiky Uzbekistánu Ališer Sultanov, prezident Akademie věd Uzbekistánu Behzod Juldašev, rektor Národní výzkumné jaderné univerzity „MIFI“ Michail Strichanov, představitelé vlády Uzbekistánu, Agentury pro rozvoj jaderné energetiky Uzatom, Státní korporace Rosatom a další vážení hosté.

Otevření pobočky v Taškentu je hezkou ukázkou rozvoje spolupráce Uzbekistánu a Ruska v oblasti výzkumu. Studenti budou moci studovat nejlepší současné programy. Tato vzdělávací instituce je uznávaná nejenom v Rusku, ale i v zahraničí. Všichni absolventi této pobočky obdrží diplom, který bude uznán jak v Uzbekistánu, tak i v zahraničí. Absolventům budou také zajištěna pracovní místa v domácích podnicích jaderného průmyslu.

Generální ředitel Státní korporace Rosatom vyjádřil přesvědčení, že otevření pobočky MIFI pomůže zlepšit kvalitní přípravu odborníků a podpoří rozvoj jaderné energetiky v zemi.

„Výstavba první jaderné elektrárny v Uzbekistánu je rozsáhlý projekt a jeho realizace je bezpochyby nemožná bez rozvoje potenciálu personálu. Příprava personálu představuje základ úspěšného rozvoje jaderné energetiky v zemi a my jsme rádi, že se naše spolupráce s uzbeckými kolegy v této oblasti vyvíjí tak úspěšně, “ řekl Alexej Lichačov.

Po slavnostních proslovech hosté přestřihli symbolickou stuhu, čím první zahraniční pobočku univerzity otevřeli. Poté si účastníci slavnosti prohlédli učebny a moderní laboratoria nového kampusu, kde se budou vzdělávat budoucí specialisté na jadernou energetiku. Ředitel Rosatomu Alexej Lichačov si popovídal s prvními studenty a popřál jim mnoho úspěchů ve studiu. Prezident Akedemie věd Uzbekistánu Behzod Juldašev a rektor Národní výzkumné jaderné univerzity „MIFI“ Michail Strichanov přednášeli prvním studentům o historii nejlepší „jaderné“ univerzity v Rusku.

Nápad otevřít pobočku patří prezidentu Uzbekistánu Šavkatu Mirzijojevovi. Nová univerzita se zaměří hlavně na přípravu kvalifikovaného inženýrského a technického personálu v oblasti jaderné energetiky a termiky a také na fundamentální a aplikovaný vědecký výzkum v oblasti jaderné fyziky.

Procesu výuky se budou kromě uzbeckých specialistů účastnit i vysoko kvalifikovaní pedagogové z Ruska, kteří mají dlouholeté zkušenosti z pedagogické činnosti na nejlepších ruských univerzitách a v zahraničí. Studenti budou mít také možnost dálkově absolvovat přednášky světových odborníků. Mezi prvními přednášejícími budou představitelé МААЕ a specialisté z Rosatomu.

Prvním 100 studentům, kteří úspěšně složili zkoušky, už brzy začne výuka v novém kampusu. Studium je bezplatné.

 

Pobočka Národní výzkumné jaderné univerzity „MIFI“ v Taškentu byla založena na základě dohody ruského a uzbeckého prezidenta v rámci realizace projektu výstavby první JE v Uzbekistánu. V září roku 2018 bylo vládami obou zemí podepsáno memorandum o výstavbě jaderné elektrárny v Uzbekistánu se dvěma energobloky, každý o výkonu 1200 MW s reaktory typu VVER. Pro výstavbu JE bylo vybráno místo poblíž jezera Tuzkan v Džizakské oblasti.

Už od roku 2018 přímo na půdě Národní výzkumné jaderné univerzity „MIFI“ v hlavním městě Ruska studuje 56 studentů z Uzbekistánu (podle kvót univerzity a Státní korporace Rosatom).

Aby byla zabezpečena včasná a kvalitní příprava odborníku pro jaderný průmysl Uzbekistánu, odborníci Agentury Uzatom, Státní komise průmyslné bezpečnosti a Akademie věd Uzbekistánu se v rámci spolupráce se Státní korporací Rosatom účastní krátkodobých a střednědobých kurzů na zvýšení kvalifikace a stáží v oblasti atomové energetiky a jaderných technologií.

Uzbekistán stále rozšiřuje spolupráci v oblasti přípravy personálu pro svůj jaderný průmysl. V současnosti podepsali memoranda o spolupráci s Běloruskem, Indií, Světovou jadernou asociací WNA a jinými zahraničními organizacemi.

Tisková služba společnosti „Rusatom-Mezinárodní síť“

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatomspojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY