Technologie místo lidí! Renishaw na MSV v Brně předvede, jak fungují továrny budoucnosti

firma: Renishaw
25 Září 2019
Strojírenství
Renishaw, přední světová společnost v oboru strojírenských a vědeckých technologií, na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představí své technologie, jež stávající výrobní provozy mění na továrny budoucnosti ...

Praha, 25. září 2019 — (PREKON) — Renishaw, přední světová společnost v oboru strojírenských a vědeckých technologií, na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představí své technologie, jež stávající výrobní provozy mění na továrny budoucnosti. V její expozici 55 v hale P návštěvníci veletrhu najdou jak nejvyspělejší metrologická řešení, tak aditivní technologie pro 3D tisk z kovu. S nimi lze vytvářet složité dílce s konstrukční svobodou, které tradičními výrobními metodami nelze dosáhnout. 

Průmysl 4.0. přináší pro výrobce rozsáhlé změny v podobě digitalizace a automatizace, kterým je potřeba se pro zachování konkurenceschopnosti postupně přizpůsobit. „Díky našim zkušenostem můžeme našim partnerům pomoci s aplikací vysoké úrovně automatizace a propojením výrobního procesu, aby mohli co nejdříve těžit z výhod technologií budoucnosti. Je to mimochodem něco, co společnost Renishaw úspěšně dělá už od svého založení před 50 lety,“ vysvětluje firemní know-how generální ředitel společnosti Renishaw Česká republika Josef Sláma. 

Mezi novinkami, které Renishaw na MSV v Brně představí, bude mimo jiné nová řada diamantových doteků OPTiMUM. Byla vyvinuta speciálně pro využití v metrologických aplikacích vyžadujících vysoce odolný dotek. Hlavní výhodou kuličky pokryté diamantem je to, že si zachovává svůj kulovitý tvar a netrpí ´ubýváním´ materiálu nebo předčasným opotřebením během skenování abrazivních materiálů či měkkých slitin. Příchozí budou mít rovněž příležitost vidět nástrojovou sondu NC4 + Blue, která je schopná zdokonalenou optikou přes modrý laser zajistit vyšší přesnost měření mezi jednotlivými nástroji. Díky tomu lze docílit účinnějšího procesu obrábění. 

Další ukázkou inovací v oblasti nástrojových sond bude sonda APCS-45, která je vybavena alternativním mechanismem ochranného krytu doteku. Nová sonda, navržená pro soustruhy a víceúčelové stroje pracující v těch nejnáročnějších obráběcích podmínkách, poskytuje odolné, spolehlivé a automatizované řešení pro ustavení široké škály nástrojů u procesů, jako je soustružení, drážkování, závitování či vyvrtávání.

Novinkou z oblasti kalibračních systémů, které umožňují diagnostikovat a opravovat problémy dříve, než chyby v geometrii nebo seřízení stroje ovlivní kvalitu výroby, je vyrovnávací laserový systém Renishaw XK10. Digitální řešení pro sestavování a seřizování obráběcích strojů bude možné si také na místě vyzkoušet.

Vedle uvedených novinek ve své expozici Renishaw předvede následující technologie a řešení:

3D tisk z kovu

Technologie spékání práškového kovu umožňuje vytváření složitých dílců z oceli, hliníku, titanu a dalších materiálů. Hotové dílce lze dále tepelně zpracovávat, obrábět a povrchově upravovat. K prohlédnutí bude i koloběžka, která byla jako první na světě vytištěná v 3D tiskárně na VŠB-TÚ Ostrava. 

Automatické ustavení a detekce poškození nástroje

Ustavování nástrojů přímo na stroji eliminuje chyby manuálního ustavování operátorem a zajišťuje tak konzistentní, rychlé a přesné výsledky. Široký sortiment kontaktních a bezkontaktních systémů pro ustavování nástrojů je kompatibilní s většinou obráběcích strojů.

Měření obrobků na stroji

Snímací systémy pro obráběcí stroje umožňují automatické ustavení obrobku a mezioperační měření během procesu obrábění. Sondy pro obráběcí stroje umožňují přesné měření v tisícinách milimetru. Prvotřídní měřící výkon, je podpořen mnoha softwarovými aplikacemi pro PC i mobilní telefony.

Měření dílců mimo stroj

Kontrolní roboty Renishaw Equator jsou určeny pro rozměrovou kontrolu vyrobených dílců ihned po vyjmutí ze stroje. Poskytují rychlou zpětnou vazbu a umožňují automatické korekce výrobního procesu bez zásahu obsluhujících pracovníků.

Pětiosé měření na souřadnicových měřicích strojích

Technologie pětiosého měření REVO využívá pohyby souřadnicového měřicího stroje ve třech osách a pohyby snímací hlavy ve dvou osách k velmi rychlému a přesnému měření. Přesnost není ovlivněna dynamickými chybami obvyklými u běžných tříosých systémů. Systém REVO umožňuje kontaktní a skenovací měření, měření drsnosti povrchu a bezkontaktní optické měření.

 

 

Nový systém lišt zajišťující bezpečné upnutí kontrolovaného dílu

QuickLoad byl speciálně vyvinut pro použití na souřadnicových měřicích strojích. Kombinovatelná konstrukce lišty a desek má za cíl maximálně zvýšit schopnost obsluhy rychle kontrolovat a uvolňovat dílce. Nový systém lišt nedávno rozšířil řadu metrologických upínacích prvků Renishaw.

 

 

Renishaw je jednou z předních světových společností v oboru strojírenských a vědeckých technologií, se zkušenostmi v oblasti měření a zdravotnictví. Společnost dodává výrobky a služby pro širokou škálu aplikací, od výroby proudových motorů a větrných turbín, až po stomatologii a neurochirurgii. Vedoucí postavení má také v oblasti aditivní výroby (zde se zaměřuje na 3D tisk z kovových prášků a technologii vakuového lití). Renishaw je jediným britským výrobcem zařízení pro 3D tisk z kovu. Skupina Renishaw má v současnosti přes 70 poboček ve 35 zemích, s více než 4000 zaměstnanci. Zhruba 2600 zaměstnanců pracuje ve Velké Británii, kde je soustředěna většina výzkumu, vývoje a výroby společnosti.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY