Výrobce jaderného paliva TVEL podepsal smlouvu o dodávkách pro nové energobloky JE Xudabao

11 Listopadu 2019
Energetika
TVEL, a.s. (palivová divize ruské Státní korporace pro atomovou energii Rosatom), uzavřela smlouvu na dodávky jaderného paliva pro jaderné bloky 3 a 4 čínské JE Xudabao ...

Praha, 11. listopadu 2019 — (PREKON) — TVEL, a.s. (palivová divize ruské Státní korporace pro atomovou energii Rosatom), uzavřela smlouvu na dodávky jaderného paliva pro jaderné bloky 3 a 4 čínské JE Xudabao, které jsou právě ve výstavbě, s čínskými klienty, zastoupenými společnostmi CNEIC, CNLNPC a CNSP (všechny jsou součástí Čínské národní jaderné korporace CNNC).

Smlouva zahrnuje dodávky palivových článků pro první naložení do reaktorů a několik dalších. Jednání o smlouvě koordinovala společnost Rusatom Overseas, a.s., která je zodpovědná za mezinárodní aktvity Rosatomu a nabízí jeho projekty mimo Rusko.

Dva nové energobloky na základě ruské technologie VVER-1200 generace III+ budou vybudovány na JE Xudabao v severovýchodní části ČLR — provincii Liaoning, okres Huludao. Již dříve, v červenci 2019, TVEL, a.s., podepsala s čínskými partnery smlouvu na dodávky paliva pro bloky 7 a 8 na JE Tianwan, které mají stejný design.

«Strategické partnerství mezi Rosatomem a Čínskou národní jadernou korporací CNNC začalo již před mnoha lety a neustále jej rozvíjíme a rozšiřujeme, včetně oblasti jaderného palivového cyklu. Jsou to nejen dodávky paliva pro reaktory typu VVER, nýbrž také výrobní kooperace včetně budování kapacit pro fabrikaci jaderného paliva ruského typu přímo v ČLR. TVEL, a.s., například zajišťuje technickou, vědeckou a servisní podporu pro stavbu technologické linky na výrobu paliva pro VVER na kombinátu Ibin, zavádění prodloužených palivových cyklů na čínských energoblocích typu VVER, a podílí se na projektech vývoje paliva pro čínské reaktory na rychlých neutronech. Tyto aktivity běží v rámci mezivládních dohod a protokolů a budují základ pro potenciální dlouhodobou spolupráci v jaderné oblasti na desítky let dopředu», poznamenává prezidentka TVEL, a.s., Natálie Nikipelová.

«S našimi čínskými partnery jsme již udělali obrovský kus práce na přípravě balíčku smluv, týkajících se stavby JE Xudabao, JE Tianwan a demonstračního čínského reaktoru na rychlých neutronech CFR-600. Aktuálně jsme již začali s praktickou realizací těchto smluv a teď jednáme s čínskými partnery o zahájení nových společných projektů», prohlásil prezident Rusatom Overseas, a.s., Jevgenij Pakermanov.

 

Smlouva na dodávky paliva pro nové bloky JE Xudabao je součástí rozsáhlého komplexního programu spolupráce mezi ČLR a Ruskou federací. Jmenovitě v současnosti jde o stavbu čtyř jaderných bloků generace III+ na JE Tianwan a JE Xudabao (nejmodernější typ, co Rosatom nabízí), a rovněž projekt stavby demonstračního čínského reaktoru na rychlých neutronech CFR-600. Balíček mezivládních dohod ohledně těchto projektů byl podepsán 8. června 2018 během setkání prezidenta RF Vladimíra Putina a jeho čínského protějšku Xi Jinpinga.  

Palivová divize Rosatomu TVEL sdružuje podniky na fabrikaci jaderného paliva, konverzi a obohacování uranu, výrobu stabilních izotopů, plynových centrifug na obohacování, a všechny oborové výzkumné a inženýrské instituce. Je jediným dodavatelem jaderného paliva pro ruské JE. Společnost TVEL zásobuje palivovými články 76 energetických reaktorů v 15 zemích světa, výzkumné reaktory v osmi a reaktory, používané na ruských jaderných ledoborcích. Každý šestý energetický jaderný reaktor na světě má v sobě palivové články vyrobené společností TVEL. www.tvel.ru 

CNEIC (China Nuclear Energy Industry Corporation) – součást Čínské národní jaderné korporace CNNC, která se specializuje na dovoz a vývoz uranové produkce, vybavení s ní související a technologie pro JE a jaderný palivový cyklus.

CNLNPC (Chinese National Liaoning Nuclear Power Company) - součást Čínské národní jaderné korporace CNNC, která koordinuje projekty, související s výstavbou nových energobloků JE Xudabao.

CNSP (Suneng Nuclear Power Corporation) – provozovatel 7. a 8. bloků JE Tianwan, který rovněž koordinuje všechny aktivity související se zásobováním jaderným palivem nových bloků JE Xudabao, kde jsou ve výstavbě jednotky se stejnou základní technologií.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY