65. výročí první jaderné elektrárny na světě Rosatom v roce 2019 oslavil intenzivní výstavbou

14 Ledna 2020
Energetika
V roce 2019 slavila ruská korporace pro atomovou energii Rosatom výročí, protože před 65 lety byla v Rusku spuštěna první jaderná elektrárna na světě ...

Praha, 14. ledna 2020 — (PREKON) — V roce 2019 slavila ruská korporace pro atomovou energii Rosatom výročí, protože před 65 lety byla v Rusku spuštěna první jaderná elektrárna na světě. Na tuto dlouhou tradici dnes korporace navazuje rozsáhlou výstavbou jaderných bloků, zejména v zahraničí, a vývojem evolučních i revolučních reaktorů, které postupují v realizaci. 

Stojí za zmínku, že v drtivé většině projektů Rosatomu je možné nalézt i českou stopu. České firmy jsou totiž tradičními partnery Rosatomu (spolupráce trvá přes 60 let) a do projektů VVER po celém světě dodávají armatury, kabely, řídicí systémy, čerpací techniku a další stroje, ale i laboratorní vybavení. Celkový objem dodávek se každoročně pohybuje v řádech stovek milionů korun.

„V roce 2019 jsme dodávali kabely pro naše partnery v Rusku, kteří pak své výrobky vyrobené s použitím našich kabelů dodali do jaderných elektráren Kurská II a Leningradská II. Ve spolupráci s našimi partnery v Rusku velmi intenzivně pracujeme na možnosti dodávek našich kabelů do 3. a 4. bloku indické elektrárny Kudankulam. Pro její 1. a 2. blok jsme totiž naše kabely dodávali. Jednáme také o dodávkách kabelů, které by šly do čínských projektů Rosatomu,“ komentuje spolupráci s Rosatomem Zdeněk Tošner, obchodní ředitel pro export společnosti Kabelovna Kabex.

Do závěrečné fáze realizace se v roce 2019 dostaly tři projekty různého druhu. V listopadu zahájil komerční provoz druhý blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II s reaktorem VVER-1200, čímž byl dokončen projekt výstavby referenčních bloků generace III+ v této lokalitě. Na opačné straně Ruské federace, na Čukotce, dodala v prosinci první elektřinu do sítě plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, která má na palubě dva reaktory KLT-40S. Jde o malou elektrárnu určenou pro zásobování odlehlé oblasti východní Sibiře elektřinou, teplem a odsolenou mořskou vodou a o nejsevernější jadernou elektrárnu na světě.

V prosinci dále byly zahájeny provozní zkoušky jaderného ledoborce Arktika (projekt 22220), který je vybaven dvěma reaktory RITM-200. Rosatom připravuje tento typ malých reaktorů i pro použití na pevnině a v roce 2019 oznámil, že vybírá jednu ze dvou lokalit, kde postaví referenční malou jadernou elektrárnu.

Nejpokročilejšími projekty typu VVER-1200 je druhý blok jaderné elektrárny Leningradská II, který je připravován na zahájení provozu. V podobné fázi je i první blok Ostrověcké jaderné elektrárny v Bělorusku, jehož spouštění má podle plánů začít v prvním čtvrtletí 2020. Podle plánu běží stavba stejného typu reaktorů v Bangladéši, kde byla v prosinci dokončena betonáž prvního prstence kontejnmentu. Staví se i v Turecku: první blok jaderné elektrárny Akkuyu má hotové základy a probíhá stavba stěn reaktorové budovy a šachty pro reaktor. Začátkem letošního roku by měla začít výstavba druhého bloku a mělo by být vydáno stavební povolení pro třetí blok.

Výstavba stejného typu reaktorů se připravuje i v Maďarsku, Finsku, Číně, Egyptě a Uzbekistánu. Pro jaderné elektrárny Hanhikivi (Finsko) a Tchien-wan (7. a 8. blok, Čína, angl. Tianwan) byla v roce 2019 zahájena výroba komponent s dlouhou dodací lhůtou. V lokalitě Paks začaly první stavební a montážní práce, zatím jen na stavební infrastruktuře. Novým projektem je jaderná elektrárna v Uzbekistánu, kde byla vybrána lokalita a zahájen její průzkum. V souhrnu šlo o produkci za více jak 2 miliardy korun. České firmy se zapojují do projektů VVER i na straně státní správy země, ve které výstavba probíhá. Například ÚJV Řež poskytuje podporu tureckému státnímu jadernému dozoru (TAEK) při licencování jaderné elektrárny Akkuyu.

Rosatom staví i reaktory VVER-1000 modernizovaných verzí, které se staly základem reaktorů VVER-1200 generace III+. Běží výstavba dvou bloků v indické jaderné elektrárně Kudankulam, kam v srpnu dorazila tlaková nádoba reaktoru, a v íránské jaderné elektrárně Búšehr, kde byl v listopadu odlit první beton.

Uvedenými projekty Rosatom navazuje na dosavadní tempo výstavby: Za posledních 14 let se mu podařilo spustit 15 nových bloků. Pozoruhodné je, že v těchto 14 blocích (výjimkou je íránský Búšehr) najdeme produkci vyrobenou v Česku.

V realizaci postupuje i evoluční následník reaktorů VVER-1200, který nese název VVER-TOI. V listopadu proběhla v předstihu oproti plánu montáž lapače taveniny ve druhém bloku ruské jaderné elektrárny Kurská II. Významným mezníkem pro tento projekt byl červen, kdy projekt VVER-TOI získal certifikát organizace evropských provozovatelů jaderných elektráren EUR. 

Z revolučních projektů postoupil výzkumný rychlý reaktor MBIR chlazený sodíkem, v září byly dokončeny zkoušky jeho reaktorové nádoby. Pro tento projekt dodala inženýringová společnost EGP Invest z Uherského Brodu (dnes divize Energoprojekt Praha společnosti ÚJV Řež) projekt strojovny s vyvedením výkonu. Do realizace se dostává i rychlý reaktor BREST-300 chlazený olovem, protože v prosinci byla podepsána smlouva na jeho výstavbu. 

Přelom nastal i v oblasti jaderného paliva. V listopadu byla dokončena první fáze reaktorových zkoušek tolerantního paliva, které je odolné proti nehodám (ATF, accident tolerant fuel) a Dukovany se připravují na palivo 3. generace s označením RK-3+. Spolupráce s Českem v oblasti jaderného výzkumu byla posílena dohodou z července, podle níž budou čeští vědci z Centra výzkumu Řež ozařovat a zkoumat materiály používané pro výrobu jaderného paliva.

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov. 

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

clanky

POSLEDNÍ ZPRÁVY