Druhy půjček a rozdíly mezi nimi

Druhy půjček, s nimiž se můžete setkat na současném trhu jsou opravdu pestré. Dalo by se říci, že na své si v tomto směru přijde skutečně každý. Záleží totiž na tom, z jakého úhlu pohledu budete k úvěrům přistupovat. Podle toho mimochodem vznikají i mnohá dělení.

  • Podle účelu
  • V závislosti na zajištění
  • Dle typu výplaty

Všechny druhy půjček mají jedno společné. Ve všech případech jde o úvěr, který je vlastně zápůjčkou finančních prostředků v daném podání. Půjčky jako takové jsou v podstatě smluvním vztahem mezi dlužníkem a věřitelem.

Úvěrová smlouva

Ať už se zaměříte na jakékoliv druhy půjček, vždy se Vám pomyslným odrazovým můstkem stane smlouva o úvěr. Dokument, na základě něhož vlastně vzniká onen vztah mezi bankovní či nebankovní společností a zákazníkem. Se smlouvu jako takovou souvisí několik zásadních a podstatných informací.

PředmětHodnota
ŽadatelFyzická i právnická osoba
Řízeno zákonem§ 2395–2400 občanského zákoníku
Platnost smlouvyPodpis obou stran
FormaPísemná
Základní informace související s úvěrovými smlouvami.

Vámi zvolené druhy půjček kontrolujte vždy do nejmenšího detailu. Pokud se chcete vyhnout budoucím nesnázím, důkladně si přečtěte smluvní a obchodní podmínky. V nich jsou totiž uvedeny všechny informace a Vy na první pohled víte, kolik ve výsledku přeplatíte.

Nejrůznější druhy půjček

Za slovíčkem úvěr se toho ukrývá opravdu hodně. Pokud jde o peněžní úvěry, jsou to běžné kontokorenty, ale také provozní úvěry, spotřebitelské půjčky a hypotéční úvěry sloužící pro financování nemovitosti. Výjimkou pochopitelně nejsou ani eskontní úvěry, investiční úvěry a kreditní karty.

Kromě klasických peněžních půjček můžete narazit i na závazkové úvěry, revolvingové úvěry a obchodní půjčky.

Michal S., bankovní úředník.

Ve finále bychom neměli opomíjet ani na alternativní formy financování. Do této skupiny spadají primárně leasing. Všem těmto půjčkám a mnohým dalším se nyní budeme věnovat podrobněji. Do detailu tak poznáte odlišné druhy půjček od A až do Z.

Peníze z půjčky, které jsou bezpečně uloženy v průhledné a velké sklenici.

Bankovní vs. nebankovní půjčky

Pokud se máme na druhy půjček zaměřit skutečně komplexně a důkladně, je třeba začít tím nejzákladnějším. A to je rozdíl mezi bankovními a nebankovními půjčkami. Každá z nich totiž oplývá jistými výhodami a nevýhodami. Ty jsou pak stěžejní při výběru konkrétního úvěrového produktu.

  • Bezpečnost
  • Záruka bankovní společnosti
  • Nižší úrokové sazby

U bankovních půjček počítejte s tím, že schvalovací proces může být o něco zdlouhavější. Na druhou stranu, banky plní své povinnosti a snaží se půjčovat jenom těm, kdo jsou schopni splácet. Bankovní služby mohou být spjaty i s delším vyřizováním a výplatou peněz.

Druhy půjčky – Nebankovní půjčky

Když se řekne A, musí se říci také B. Mezi obvyklé druhy půjček spadají i nebankovní úvěry. Ty jsou do jisté míry opakem bankovního segmentu. Tam, kde banky strádají a zaostávají, nebankovní společnosti vedou. Stejně tak tomu je i v opačném případě.

PředmětHodnota
Rychlost vyřízeníDo 24 hodin
Nižší půjčkyAno – Mikropůjčky
VyřízeníVětší benevolentnost
Výplata penězOkamžitá
Jaké jsou výhody a přednosti nebankovních půjček?

Připravte se však na to, že i když nebankovní druhy půjček podléhají pravidlům České národní banky, musíte být neustále na pozoru a obezřetní. U nebankovních úvěrů počítejte s vyššími úrokovými sazbami, které mohou prodražit a znevýhodnit konkrétní půjčku. Stěžejním parametrem se pro Vás stane hodnota RPSN.

Druhy půjček podle výplaty

K úvěrům jako takovým lze přistupovat i podle toho, jakým způsobem jsou vypláceny. Je nepochybné, že současné době jednoznačně vévodí bezhotovostní výplata peněz. Každý člověk dnes vlastní bankovní účet a může si obdržené peníze následně vybrat v hotovosti nebo použít k převodu.

Bezhotovostní výplata peněz na účet je u nebankovních půjček v podstatě okamžitá. Peníze získáte ještě tentýž den po schválení úvěrové žádosti, nejpozději do následujícího pracovního dne.

Oliver S., pracovník nebankovní společnosti.

Existují pochopitelně i druhy půjček, které jsou vypláceny v hotovosti a na ruku. Je však pravdou, že takové úvěry jsou spíše na ústupu. Výplata může probíhat nejenom v bance či nebankovní společnosti, ale také na jiných místech.

Žena uzavřela výhodnou půjčku, z čehož má pochopitelně velkou radost.

Spotřebitelské úvěry

Pokud jde o nejčastější druhy půjček, musí padnout zmínka o spotřebitelských úvěrech. Když o ně budete žádat, je nezbytné splnit základní požadavky každého poskytovatele. Není to pouze předložení osobních dokladů, plnoletost a trvalý pobyt na území České republiky.

  • Pravidelný příjem
  • Bezdlužnost
  • Bankovní účet a telefonní číslo

Spotřebitelské úvěry se dělí na účelové a neúčelové. Účelové druhy půjček mají jasně daný účel a peníze nemůžete použít k ničemu jinému. V jejich prospěch hovoří nižší úroková sazba. Kdežto neúčelové půjčky lze využít na cokoliv. Musíte však počítat s vyšším úrokem.

Speciální druhy půjček

Pod pojmem půjčka si nemusíte představovat jen klasický úvěr tak, jak ho zná asi každý. Výjimkou totiž není například kontokorent. Ten patří také mezi druhy půjček, které Vám umožní získat finanční prostředky. Kontokorent se pojí s běžným bankovním účtem, u něhož můžete peníze čerpat do mínusu. Další jsou populární a často využívané kreditní karty.

PředmětHodnota
Výhody kreditních karetBezúročné období
Délka bezúročného období40 až 55 dní
SlevyU vybraných prodejců
Cestovní pojištěníAno
Poznejte základní a důležité parametry kreditních karet.

Počítejte s tím, že kreditní karty jsou spjaty s měsíčním poplatkem. Při jejich používání je důležité pohlídat si délku bezúročného období. Pokud tuto dobu zmeškáte, kreditní karta se tím pádem znevýhodní kvůli vysoké úrokové sazbě. Pozor si dejte i na výběr z bankomatů a vysoké poplatky.

Ostatní druhy půjček

Výše prezentovanými úvěrovými produkty to samozřejmě nekončí. Druhy půjček jsou širokou oblastí nabývající odlišných podob. Narazit můžete třeba na leasing a jemu podobné. Ten primárně slouží pro financování nákupu automobilu. Ve své podstatě je konkurentem úvěru na auto.

Méně známou metodou financování krátkodobých úvěrů je faktoring poskytovaný u dodávek zboží a služeb.

Radim D., finanční poradce.

Mezi peněžní úvěry se řadí také již zmiňovaný eskontní úvěr. Ten je taktéž využíván pro krátkodobé financování. V tomto případě jde o potřeby podniků. V Česku tento typ úvěru nemá tak velké zastoupení.

Ať už zvolíte jakékoliv druhy půjček, vždy se dopočítáte k požadované finanční sumě.

Druhy půjček v otázkách a odpovědích

Pojďme se rozdělení jednotlivých úvěrů věnovat ještě trochu více do hloubky. K dělení půjček můžete přistupovat i z hlediska doby splatnosti. V závislosti na tom, jak dlouho budete úvěr splácet, zvolíte krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou půjčku. V praxi to znamená úvěrové produkty od malých mikropůjček až po hypotéky.

Vše, co byste měli vědět

Druhy půjček se týkají i samotného zajištění úvěru. V tomto případě vznikají pouze dvě kategorie. Jednou z nich jsou zajištěné úvěry, v rámci nichž je třeba ručit, ať už je to další osobou nebo majetkem. Opakem jsou nezajištěné úvěry. Ostatní důležité věci si můžete přečíst v následujících otázkách a odpovědích.

Jaké jsou typy závazkových úvěrů?

Mezi závazkové půjčky patří například akceptační úvěr, avalový úvěr a bankovní záruka.

Jaké parametry sledovat při výběru spotřebitelského úvěru?

Zaměřit se musíte na výši půjčky, celkovou dobu splatnosti, výši měsíčních splátek, poplatky a na Roční procentní sazbu nákladů známou pod zkratkou RPSN.

Co znamená operativní leasing?

V rámci tohoto typu leasingu získáte dopravní prostředek, nikdy se však nestanete jeho majitelem. Jde v podstatě o určitý druh pronájmu vozidla.

Jak funguje zpětný leasing?

V tomto případě dáte svůj vlastní vůz do zástavy a obdržíte potřebné peníze. Danou částku následně splácíte a po jejím uhrazení přejde automobil opět do Vašeho vlastnictví.

Jaké jsou úrokové sazby u kreditní karet?

Kreditní karty patří mezi druhy půjček, které se Vám nevyplatí po zmeškání bezúročného období. Úrok se totiž může pohybovat nad 20 %.

Druhy půjček znáte. Teď si jenom vybrat

Nyní když víte, jaké druhy půjček a úvěrů jsou na trhu, nezbývá než si zvolit tu, která Vám bude vyhovovat nejvíce. V rámci komplexnosti prezentovaných informací můžeme ještě uvést, že do výčtu úvěrů si připočtěte také nákup na splátky. Ve své podstatě jde o účelový typ půjčky týkající se konkrétní věci.