Od jehličkové k inkoustové: Historie tisku v počítači
Počátky: Maticové tiskárny
Ještě před nástupem dnes běžných inkoustových a laserových tiskáren dominovaly v kancelářích i domácnostech tiskárny maticové. Tyto robustní stroje fungovaly na mechanickém principu. Tisk probíhal pomocí úderů jehliček v tiskové hlavě přes barvící pásku na papír. Maticové tiskárny se vyznačovaly hlučností a poměrně nízkou kvalitou tisku, ale byly spolehlivé a levné na provoz. Dokázaly tisknout i na kopírovací papír a vytvářet tak více kopií najednou. Díky své odolnosti se s nimi dodnes setkáme v náročných podmínkách, například v průmyslu.
Nástup jehličkových tiskáren
Jehličková tiskárna, dnes už spíše muzejní kousek, znamenala v 70. letech minulého století malou revoluci. Zatímco psací stroje umožňovaly pouze psaní, jehličky otevíraly dveře počítačovému tisku. Ačkoliv kvalita tisku zdaleka nedosahovala úrovně dnešních inkoustových nebo laserových tiskáren, pro tehdejší dobu představovala obrovský pokrok.
Jejich princip byl založen na tiskové hlavě s drobnými jehličkami, které přes barvící pásku „propichovaly“ znaky na papír. Typický byl jejich hluk a omezená barevnost, obvykle pouze černá nebo červená. Přesto si jehličková tiskárna našla široké uplatnění v kancelářích, bankách i domácnostech.
Inkoustové tiskárny a barvy
Inkoustové tiskárny jsou oblíbené pro svůj poměrně nízký pořizovací náklad a schopnost tisknout vysoce kvalitní fotografie. Fungují na principu vstřikování mikroskopických kapek inkoustu na papír. Existují dva hlavní typy inkoustových tiskáren: s oddělenými kazetami pro každou barvu a s kombinovanými kazetami. Výhodou oddělených kazet je úspora nákladů, protože měníte pouze tu barvu, která došla. Nevýhodou může být vyschnutí inkoustu v tryskách při delším nepoužívání. Kombinované kazety jsou sice dražší, ale minimalizují riziko vyschnutí. Při výběru inkoustové tiskárny je důležité zvážit nejen pořizovací cenu, ale také cenu tisku jedné stránky a dostupnost náhradních kazet.
Laserový tisk: Rychlost a přesnost
Laserové tiskárny se staly synonymem pro rychlost a přesnost v oblasti tisku. Na rozdíl od inkoustových tiskáren, které používají tekutý inkoust, laserové tiskárny využívají toner - jemný prášek, který je na papír nanášen pomocí statické elektřiny a tepla. Díky tomu je tisk laserovým tiskárnami velmi rychlý a výsledný dokument je suchý ihned po vytištění.
Laserové tiskárny také vynikají vysokou přesností tisku. Laserový paprsek dokáže vykreslit i ty nejjemnější detaily s vysokou ostrostí a přesností. To je ideální pro tisk dokumentů s grafikou, logy nebo fotografiemi.
Termální tisk: Specifické využití
Termální tisk nachází uplatnění v řadě specifických oblastí, kde je vyžadována jeho rychlost, spolehlivost a absence inkoustu. Využívá se hojně v maloobchodě pro tisk účtenek, v restauracích pro tisk objednávek a v logistice pro tisk štítků. Své místo má i ve zdravotnictví, kde se používá k tisku EKG záznamů a dalších lékařských zpráv. Termální tiskárny jsou oblíbené i pro tisk vstupenek na různé akce a do muzeí. Jelikož je tisk tichý a nenáročný na prostor, hodí se i do samoobslužných kiosků. V neposlední řadě nachází uplatnění i v některých průmyslových odvětvích pro tisk etiket a štítků s čárovými kódy.
3D tisk: Revoluce v tvorbě
3
Moderní trendy: Multifunkčnost a konektivita
Dnešní svět je rychlý a propojený a totéž platí pro moderní technologie. Multifunkčnost a konektivita se staly klíčovými trendy, které formují způsob, jakým žijeme a pracujeme. Zařízení 2 v 1, chytré domácnosti a nositelná elektronika jsou jen některými příklady, jak se tyto trendy projevují v praxi.
Multifunkční zařízení nám umožňují dělat více s menším počtem zařízení. Chytré telefony kombinují funkce telefonu, fotoaparátu, počítače a mnoha dalších zařízení. Podobně chytré hodinky slouží nejen k zobrazování času, ale také k monitorování zdraví, fitness aktivit a přijímání notifikací.
Konektivita zase umožňuje propojení všech těchto zařízení a sdílení dat mezi nimi. To otevírá dveře novým možnostem a zjednodušuje každodenní úkoly. Můžeme ovládat osvětlení, topení nebo spotřebiče na dálku, sdílet fotografie a videa s přáteli a rodinou během několika sekund nebo pracovat na dokumentech z jakéhokoli místa s připojením k internetu.
Publikováno: 03. 06. 2024
Kategorie: Technologie