Pozastavte si živnost online přes datovou schránku!
Náklady na pozastavení živnosti
Pozastavení živnosti přes datovou schránku je snadné a bezplatné. Celý proces je elektronický a nevyžaduje žádné poplatky. Pro pozastavení živnosti stačí odeslat jednoduchý formulář na živnostenský úřad. Formulář je dostupný na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Pro odeslání formuláře je nutné mít zřízenou datovou schránku a elektronický podpis.
Proces pozastavení živnosti pomocí datové schránky je následující:
- Přihlaste se do své datové schránky.
- Vytvořte novou zprávu a jako adresáta vyberte živnostenský úřad, u kterého jste registrovaní.
- Do zprávy vložte vyplněný formulář pro pozastavení živnosti.
- Zprávu podepište elektronickým podpisem a odešlete.
Živnostenský úřad vaši žádost zpracuje do 5 dnů od doručení. O pozastavení živnosti obdržíte potvrzení do datové schránky. Pozastavení živnosti je bezplatné. Po dobu pozastavení živnosti neplatíte zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pozor, i během pozastavení živnosti je nutné dodržovat některé povinnosti, například archivovat daňové doklady.
Úspora peněz během pozastavení
Pozastavení živnosti s sebou přináší i finanční úlevu. Během doby, kdy je vaše živnost pozastavena, nejste povinni platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Minimální zálohy se neplatí, ale pozor, pokud máte vyšší vyměřovací základ, platit budete muset i nadále. Důležité je vědět, že i když nemusíte platit zálohy, povinnost vést daňovou evidenci vám zůstává. Stejně tak musíte podat daňové přiznání za období, kdy byla vaše živnost pozastavena. Pozastavení živnosti přes datovou schránku je jednoduchý proces. Stačí se přihlásit do své datové schránky a vyplnit online formulář. Celý proces zabere jen pár minut a je zdarma. Datová schránka vám tak šetří nejen čas, ale i peníze.
Povinné platby během pozastavení
I když je vaše živnost pozastavená, neznamená to, že se zbavujete všech povinností. Stále musíte myslet na některé platby. Během pozastavení živnosti přes datovou schránku se vám pozastavuje povinnost platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, ale pouze za předpokladu, že jste si o toto pozastavení požádali. Tuto žádost není radno podceňovat, protože jinak vám pojišťovna může vyměřit dlužné částky. Zároveň je důležité si uvědomit, že i během pozastavení živnosti vám běží lhůta pro podání daňového přiznání. Pokud jste plátci DPH, i nadále musíte plnit své povinnosti, jako je například podávání přiznání k DPH. Proces pozastavení živnosti pomocí datové schránky vás nezbavuje povinnosti hradit případné závazky, které jste si vytvořili před pozastavením, jako jsou například faktury za služby nebo splátky úvěrů. Vždy je proto důležité si před pozastavením živnosti důkladně promyslet všechny finanční aspekty a v případě nejasností se obrátit na odborníka, například daňového poradce.
Zdravotní pojištění
Pozastavení živnosti přes datovou schránku má dopad i na vaše zdravotní pojištění. Pokud pozastavíte svou živnost, nejste již považováni za osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). To znamená, že vám zaniká povinnost platit si zálohy na zdravotní pojištění. Důležité je, že pozastavení živnosti musíte nahlásit své zdravotní pojišťovně, a to do osmi dnů od provedení zápisu do živnostenského rejstříku. Nahlášení provedete jednoduše prostřednictvím datové schránky, stačí vyplnit interaktivní formulář. Po dobu pozastavení živnosti se nestáváte státním pojištěncem, proto je nutné, abyste si sami hlídali, zda splňujete podmínky pro bezplatné pojistné, například z důvodu péče o dítě. Pokud nesplňujete podmínky pro bezplatné pojistné, budete si muset platit zdravotní pojištění sami, a to formou záloh, jejichž výši vám sdělí vaše zdravotní pojišťovna. Nezapomeňte, že po obnovení živnosti je nutné tuto skutečnost opět nahlásit zdravotní pojišťovně, abyste předešli případným komplikacím.
Sociální pojištění
Pozastavení živnosti s sebou přináší i některé důsledky pro oblast sociálního pojištění. V momentě, kdy podnikatel pozastaví svou živnost prostřednictvím datové schránky, nemá povinnost platit zálohy na sociální pojištění. Je to logické, jelikož v době pozastavení nevykonává výdělečnou činnost a nemá z ní žádné příjmy. Pozor ale na to, že tato povinnost se obnovuje okamžikem, kdy je živnost opět aktivní. Je tedy nutné nahlásit opětovné zahájení činnosti na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení a začít opět platit zálohy. Výše záloh se odvíjí od vyměřovacího základu, kterým je v případě OSVČ zisk z podnikání.
Důležité je také zmínit, že doba, po kterou je živnost pozastavená, se nezapočítává do doby pojištění pro účely důchodového pojištění. To znamená, že pokud by podnikatel po celou dobu pozastavení neplatil dobrovolné důchodové pojištění, tato doba by mu chyběla pro nárok na důchod. Pozastavení živnosti přes datovou schránku je tak z hlediska sociálního pojištění relativně jednoduchý proces, je ale potřeba mít na paměti i jeho dlouhodobé dopady.
Daň z příjmů
Pozastavení živnosti přes datovou schránku má vliv i na daň z příjmů. Během doby, kdy je vaše živnost pozastavena, nejste povinni podávat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, a to ani v případě, že vám během této doby vzniknou nějaké příjmy. Pozor si ale dejte na to, že pozastavení živnosti neznamená automatické zrušení registrací k dani z příjmů. Pokud jste byli registrováni jako plátci DPH, budete muset podat daňové přiznání k DPH i za období, kdy byla vaše živnost pozastavena. Stejně tak se pozastavení živnosti nedotýká případné povinnosti platit zálohy na daň z příjmů. Tyto zálohy je nutné platit i nadále, a to ve stejné výši, jako před pozastavením živnosti. Pokud si nejste jisti, jak pozastavení vaší živnosti ovlivní vaše daňové povinnosti, doporučujeme vám obrátit se na finanční úřad, případně na daňového poradce.
Povinnosti OSVČ
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají v České republice možnost pozastavit si své podnikání, a to i elektronicky prostřednictvím datové schránky. Tento způsob je rychlý, pohodlný a šetří čas i papírování. Pro pozastavení živnosti přes datovou schránku je nutné vyplnit a odeslat příslušný formulář, který je dostupný na webových stránkách živnostenského úřadu. Formulář musí být podepsán uznávaným elektronickým podpisem. Po doručení žádosti živnostenskému úřadu je živnost pozastavena, a to ode dne následujícího po dni doručení. Během pozastavení živnosti OSVČ neplatí zálohy na sociální a zdravotní pojištění a nevztahují se na ni ani některé další povinnosti spojené s podnikáním. Je však důležité si uvědomit, že i během pozastavení živnosti je OSVČ povinna plnit některé povinnosti, jako je například vedení účetnictví nebo podávání daňového přiznání, pokud jí tato povinnost vyplývá ze zákona. Pozastavení živnosti je dočasné a OSVČ si ji může kdykoli obnovit, a to opět elektronicky prostřednictvím datové schránky nebo osobně na živnostenském úřadě.
Výhody pozastavení pro finance
Pozastavení živnosti s sebou přináší i řadu finančních výhod. Během pozastavení nemusíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, což vám ušetří nemalé finanční prostředky, obzvláště pokud vaše podnikání prochází těžším obdobím. Dále se vám pozastavením živnosti zastaví povinnost podat daňové přiznání a uhradit případnou daň z příjmu. Je však důležité si uvědomit, že pozastavení živnosti neznamená osvobození od všech finančních závazků. Stále musíte hradit například nájemné za prostory, splátky úvěrů či leasingů. Před pozastavením živnosti je proto vhodné zvážit všechny finanční aspekty a provést důkladnou analýzu vaší finanční situace. Datová schránka vám v tomto procesu ušetří čas a peníze, jelikož vám umožňuje pozastavit živnost online z pohodlí domova bez nutnosti navštěvovat úřady. Proces pozastavení živnosti pomocí datové schránky je rychlý a intuitivní.
Nevýhody pozastavení pro finance
Pozastavení živnosti přes datovou schránku, ač pohodlné a rychlé, s sebou nese i jisté finanční nevýhody. Během pozastavení sice nejste povinni platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, to ale neplatí pro minimální zálohy. Ty je nutné odvádět i v době, kdy je vaše živnost pozastavená, pokud nesplňujete zákonem stanovené podmínky pro jejich odpuštění. Dále je nutné zvážit, že během pozastavení nemůžete aktivně podnikat a generovat příjem. Přicházíte tak o potenciální zisky, které byste jinak mohli získat. Pozastavení živnosti přes datovou schránku je sice jednoduchý proces, ale je důležité zvážit i jeho finanční stránku. Před samotným pozastavením je vhodné zkonzultovat vaši situaci s finančním poradcem nebo účetním, abyste předešli případným komplikacím.
Obnovení živnosti a finance
Pozastavení živnosti přes datovou schránku je snadný a rychlý proces. Stačí se přihlásit do své datové schránky a vyplnit příslušný formulář. V něm uvedete důvod pozastavení a datum, od kdy chcete živnost pozastavit. Po odeslání formuláře je vaše žádost automaticky zpracována a živnost je pozastavena. Během pozastavení živnosti nemusíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, ale je důležité si uvědomit, že v této době nesmíte podnikat. Pokud byste i přesto podnikali, dopouštíte se přestupku a hrozí vám pokuta. Obnovení živnosti je pak stejně jednoduché jako její pozastavení. Opět stačí vyplnit formulář v datové schránce a uvést datum, od kdy chcete živnost obnovit. Po obnovení živnosti jste povinni opět platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění a můžete začít znovu podnikat. Proces pozastavení živnosti pomocí datové schránky je tak velmi jednoduchý a umožňuje vám flexibilně reagovat na vaše podnikatelské potřeby.
Publikováno: 20. 06. 2024
Kategorie: finance