Propadlý občanský průkaz? Kolik zaplatíte za nový?
Propadlý občanský průkaz
Nechali jste si propadnout váš občanský průkaz? Nejste sami, stává se to poměrně často. Důležité je ale vědět, že za propadlý občanský průkaz hrozí pokuta. Výše pokuty se liší v závislosti na tom, jak dlouho po uplynutí platnosti o nový průkaz požádáte. Pokud tak učiníte do 30 dnů, nic platit nebudete. Jestliže ale tuto lhůtu promeškáte, může vás pokuta vyjít až na 1 000 Kč. Informace o výši poplatku za propadlý občanský průkaz a lhůtách pro jeho vyřízení najdete na webových stránkách vašeho obecního úřadu. Žádost o nový občanský průkaz můžete podat na kterémkoli úřadě obce s rozšířenou působností, a to bez ohledu na vaše trvalé bydliště. K žádosti budete potřebovat platný doklad totožnosti (např. cestovní pas) a jednu barevnou fotografii o rozměrech 35 x 45 mm.
Nutnost výměny dokladu
Výměna občanského průkazu je nezbytná v několika případech, a to nejen při ztráte nebo odcizení. Jedním z důvodů, kdy je nutné požádat o nový doklad, je i uplynutí jeho platnosti. V takovém případě je nutné počítat s poplatkem za vydání nového občanského průkazu. Výše poplatku se liší v závislosti na věku žadatele a také na lhůtě, ve které o nový doklad požádá. Pokud občan požádá o nový občanský průkaz včas, tedy nejpozději 15 dnů před skončením platnosti stávajícího dokladu, je poplatek nižší. V případě, že občan o nový doklad nepožádá včas a jeho občanský průkaz propadne, je povinen uhradit vyšší poplatek. Informace o výši poplatku za vydání nového občanského průkazu, a to i v případě jeho propadnutí, jsou dostupné na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Občan si tak může snadno ověřit, jaký poplatek ho v dané situaci čeká.
Výše poplatku za nový průkaz
Pokud vám propadl občanský průkaz, budete si muset zažádat o nový a zároveň uhradit příslušný poplatek. Výše poplatku se liší v závislosti na lhůtě, ve které o nový doklad žádáte. Pokud tak učiníte do 30 dnů od data, kdy vám platnost dokladu skončila, je poplatek nižší. Konkrétně se jedná o částku 100 Kč. V případě, že o nový občanský průkaz nepožádáte včas, tedy do 30 dnů od propadnutí platnosti starého dokladu, bude poplatek činit 500 Kč. Je proto důležité si včas zkontrolovat datum platnosti vašeho občanského průkazu a včas zažádat o nový doklad. Ušetříte si tak nejen peníze, ale i případné komplikace spojené s absencí platného dokladu totožnosti.
Zvýšený poplatek za expresní vydání
V případě ztráty, odcizení nebo poškození vašeho občanského průkazu je nutné co nejdříve požádat o vydání nového dokladu. Za standardní vydání občanského průkazu se platí poplatek, ale pokud potřebujete nový doklad rychleji, je možné využít expresní vydání za zvýšený poplatek. Zvýšený poplatek za expresní vydání občanského průkazu je stanoven zákonem a jeho výše se může lišit. Před podáním žádosti o expresní vydání je vhodné ověřit si aktuální výši poplatku na příslušném úřadě. Expresní vydání občanského průkazu je zpoplatněno i v případě, že vám končí platnost vašeho stávajícího dokladu. Poplatek za propadlý občanský průkaz se v tomto případě platí stejně jako za běžné vydání nového dokladu. Informace o poplatku za propadlý občanský průkaz a o možnostech expresního vydání vám rádi poskytnou na úřadě, kde budete o nový doklad žádat.
Pro informaci o poplatku za propadlý občanský průkaz se prosím obraťte na příslušný úřad.
Radomír Novotný
Poplatek za ztrátu nebo odcizení
Stejně jako v případě propadlého dokladu totožnosti, i ztráta nebo odcizení občanského průkazu s sebou nese povinnost uhradit správní poplatek. Ten je stanoven zákonem a jeho výše se může měnit. Aktuální informace o výši poplatku za ztrátu nebo odcizení občanského průkazu vám poskytne příslušný úřad, typicky obecní úřad obce s rozšířenou působností. Nezapomeňte, že včasným nahlášením ztráty nebo odcizení vašeho občanského průkazu minimalizujete riziko zneužití vašich osobních údajů. Po nahlášení na policii a úřadě vám bude vydán nový občanský průkaz. I za jeho vydání se platí správní poplatek. Výše poplatku se liší v závislosti na lhůtě pro vydání. Doporučujeme proto podat žádost o nový občanský průkaz co nejdříve po nahlášení ztráty nebo odcizení.
Platba na úřadě hotově
Pokud se chystáte na úřad vyřídit nový občanský průkaz po propadnutí platnosti toho starého, nezapomeňte, že s sebou budete muset vzít i hotovost. Poplatek za vydání nového občanského průkazu v běžné lhůtě 30 dnů je 100 Kč. Pokud ale potřebujete nový průkaz vyřídit ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů, připravte si 1 000 Kč.
Informace o výši poplatku za propadlý občanský průkaz a dalších správních poplatcích se dozvíte na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR nebo přímo na úřadě. Nezapomeňte, že platba kartou nebývá na úřadech vždy možná, proto je vždy lepší mít s sebou hotovost.
Vyhněte se zbytečným komplikacím a raději se předem informujte o možnostech platby na konkrétním úřadě, kde budete nový občanský průkaz vyřizovat.
Možnost platby kartou
Při vyřizování nového občanského průkazu z důvodu jeho expirace je nutné uhradit příslušný správní poplatek. Informace o aktuální výši poplatku za vydání nového občanského průkazu naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky nebo na kterémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností. Platbu za nový občanský průkaz lze provést v hotovosti přímo na přepážce úřadu. Mnoho úřadů dnes již umožňuje také platbu platební kartou, což představuje pohodlnější a rychlejší způsob vyřízení záležitosti. Před návštěvou úřadu je vhodné si ověřit, zda daný úřad tuto možnost platby akceptuje. Informace o dostupných platebních metodách bývají uvedeny na webových stránkách úřadu nebo je možné se informovat telefonicky. Využití platby kartou šetří váš čas a eliminuje nutnost manipulace s hotovostí.
Online platba poplatku
V dnešní době moderních technologií je možné uhradit poplatek za propadlý občanský průkaz pohodlně online. Tato možnost šetří čas i peníze, jelikož odpadá nutnost osobní návštěvy úřadu. Pro online platbu poplatku budete potřebovat platební kartu a přístup k internetu.
Poplatek za vydání nového občanského průkazu v případě jeho ztráty, odcizení nebo poškození činí 1000 Kč. Pokud je vám však občanský průkaz vydáván v kratší lhůtě než 30 dnů, poplatek se navyšuje na 500 Kč. Pro online platbu je nutné navštívit webové stránky Ministerstva vnitra České republiky, kde naleznete sekci věnovanou občanským průkazům. Zde vyberte možnost "Online platba poplatku" a postupujte dle pokynů.
Pro úspěšné provedení platby budete potřebovat znát číslo vašeho občanského průkazu nebo rodného čísla. Po zadání potřebných údajů budete přesměrováni na zabezpečenou platební bránu, kde vyplníte údaje o vaší platební kartě. Po dokončení platby vám bude doručeno potvrzení o úhradě na emailovou adresu, kterou uvedete v průběhu platby.
Sankce za pozdní výměnu
Výměna občanského průkazu po jeho uplynutí platnosti je důležitá, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím a sankcím. Pokud necháte svůj občanský průkaz propadnout a včas ho nevyměníte, hrozí vám pokuta. Výše pokuty za propadlý občanský průkaz se liší a může dosáhnout až 10 000 Kč. Pokutu je možné uložit i tehdy, pokud si občan požádá o nový občanský průkaz před skončením jeho platnosti, ale nevyzvedne si ho do 6 měsíců od podání žádosti. Informace o výši poplatku za propadlý občanský průkaz a lhůtách pro jeho výměnu naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky. Doporučujeme proto sledovat platnost svého občanského průkazu a včas požádat o jeho výměnu. Tím se vyhnete zbytečným sankcím a komplikacím.
Situace | Poplatek |
---|---|
Vydání nového občanského průkazu do 30 dnů od skončení platnosti starého | 100 Kč |
Vydání nového občanského průkazu po více než 30 dnech od skončení platnosti starého | 500 Kč |
Vydání nového občanského průkazu do 5 pracovních dnů (spěšné řízení) | 1000 Kč |
Výjimky z placení poplatku
V určitých případech se poplatek za vydání nového občanského průkazu v případě jeho propadnutí platit nemusí. Zákon o občanských průkazech stanoví několik výjimek, kdy občan není povinen hradit poplatek za nový průkaz. Mezi tyto výjimky patří například osoby starší 70 let, osoby zdravotně znevýhodněné, které se prokáží průkazem ZTP nebo ZTP/P, a osoby umístěné v sociálních ústavech. Dále jsou od poplatku osvobozeny osoby, jimž byl občanský průkaz odcizen nebo ztracen v důsledku živelní pohromy nebo jiné mimořádné události. V případě odcizení je nutné předložit protokol od policie. Osvobození od poplatku se vztahuje také na osoby, které si pořídily nový občanský průkaz z důvodu změny pohlaví nebo změny údajů v něm uvedených, pokud k těmto změnám došlo nezávisle na jejich vůli. Pro uplatnění nároku na osvobození od poplatku je nutné předložit příslušné doklady prokazující nárok na výjimku.
Důležité kontakty a informace
V případě propadnutí vašeho občanského průkazu je nezbytné co nejdříve požádat o nový doklad na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností. Za vystavení nového občanského průkazu z důvodu jeho propadnutí je stanoven správní poplatek. Výše tohoto poplatku se liší v závislosti na lhůtě, ve které o nový doklad požádáte. Pokud tak učiníte do 30 dnů od propadnutí původního dokladu, zaplatíte poplatek ve výši 100 Kč. V případě, že o nový občanský průkaz požádáte v době delší než 30 dnů od jeho propadnutí, bude vám účtován vyšší poplatek, a to ve výši 500 Kč. Pro více informací o poplatcích a lhůtách pro vyřízení nového občanského průkazu se můžete obrátit na váš obecní úřad nebo navštívit webové stránky Ministerstva vnitra České republiky.
Publikováno: 16. 11. 2024
Kategorie: Finance