Umělá inteligence je pomocníkem a zároveň hrozbou
V dnešním moderním světě lze narazit na nejrůznější technologické výdobytky. Virtuální realita představuje typický příklad. Pakliže v tomto směru zajdeme ještě dál a svým způsobem do budoucnosti, měla by padnout zmínka o další oblasti. A tou je umělá inteligence. Ta člověku může v ledasčem pomoci, ale zároveň může i uškodit.
Jaké výhody přináší umělá inteligence?
Když vezmeme v potaz život běžných lidí, pak může být díky umělé inteligenci zlepšena například bezpečnost při cestování dopravními prostředky a na pracovištích. S pomocí umělé inteligence si usnadníte řadu každodenních činností. Procesy se zautomatizují a zefektivní. Mnohé o využití umělé inteligence vypoví i tabulka prezentovaná níže a údaje v ní.
Předmět | Hodnota |
Růst produktivity | 11 % až 37 % |
Snížení celosvětových emisí | 1,5 % až 4 % |
Snížení pracovních míst | O 14 % |
Tabulka uvádí orientační odhad související s umělou inteligencí v roce 2030. A právě poslední bod tak trochu naznačuje, že umělá inteligence nemusí být pouze o výhodách, ale také o nevýhodách.
Hrozby související s umělou inteligencí
Přemíra umělé inteligence může znamenat nepotřebu lidské práce a přidružených činností. Už to samo o sobě ohrozí značnou část lidstva. Nadcházejícím problémem může být vina za škody a katastrofy způsobené právě prostřednictvím umělé inteligence. Další otázka vyvstávající na povrch. Ta se ostatně nemusí týkat pouze typického scénáře, kdy za Vás bude automobil řídit umělá inteligence. Projevit se to může i v průmyslovém odvětví a mnohých jiných.
Vedle dopadu umělé inteligence na pracovní místa je třeba soustředit pozornost i na ostatní otázky. Jsou to demokracie, základní lidská práva, soukromí a osobní údaje. Umělá inteligence tohle všechno může ovlivnit. AI, jak je umělá inteligence označována, může zároveň přinést obecná bezpečnostní rizika, ale také konkurenceschopnost v různých odvětvích. Otázkou tedy zůstává, zda je pro nás rozmach umělé inteligence přínosem nebo spíše neviditelnou hrozbou v budoucích letech.
Publikováno: 20. 06. 2021
Kategorie: technologie