Vlastníci českých bank rozhodně nejsou Češi

O českém bankovnictví jsme se již zmínili v jednom z našich předchozích článků zaměřeném na samotný bankovní systém. Dnes se podíváme na konkrétní příklady bank, které fungují na českém trhu. Jen málokdo totiž ví, že v podstatě všechny mají nějakého zahraničního majitele. Vlastníci českých bank nejsou Češi. Obvykle jsou to velké finanční skupiny poskytující nadstandardní zázemí pro fungování a poskytování bankovních služeb.

Vlastníci českých bank – ČSOB

Československá obchodní banka známá pod zkratkou ČSOB. Tu si asi vybaví každý člověk, když se řekne české banky. Ani v tomto případě ovšem neuspějete. Vlastníci českých bank pochází ze zahraničí a platí to u této bývalé české banky. Takže ano, do roku 1999, kdy došlo k privatizaci se jednalo o „naší“ banku. Ta mimochodem poskytovala své služby v Česku a na Slovensku od roku 1964. Zemí jejího současného majitele je Belgie.

Kdo vlastní ostatní banky v Česku?

Není to ale pouze Československá obchodní banka, které se budeme v následujících řádcích věnovat. Zaměříme se v podstatě na všechny ostatní instituce pod dohledem ČNB. Podstatné informace můžete získat prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Z jaké země pochází majitel České spořitelny?

I když má u nás Česká spořitelna opravdu dlouhou historii, stejně nakonec skončila v rukou zahraničního investora. Její největší podíl vlastní firma z Rakouska, která postupně získala podíl od všech drobných vlastníků.

Jaké jiné banky mají majitele v Rakousku?

Rakousko je z pohledu majitelů zahraničních bank poměrně činné. Právě do této sousední země směřují vůdčí role týkající se i dalších bank působících v Česku – Equa Bank a Raiffeisenbank.

Fungují u nás nějaké banky s českými majiteli?

Ano, vlastníci českých bank nemusí být jen zahraniční investoři. Typickým příkladem je Fio banka a banka Creditas.

Kde sídlí majitel Komerční banky?

Ta má svého majitele ve Francii.

Jak jsou na tom ostatní české banky?

ING – Nizozemsko, mBank – Polsko a Německo, UniCredit Bank – Itálie, Sberbank – Rusko a Air Bank – Nizozemsko.