Jaderná elektrárna Temelín si prošla řadou problémů

Jaderná elektrárna Temelín patří asi k těm nejznámějším v České republice. Zároveň jde o elektrárnu s největším výkonem v Česku. Dnes už je stejně populární, jako například cloud služby v oblasti počítačových technologií. Ještě, než se podrobněji zaměříme na problémy tohoto energetického giganta, hodí se zmínit pár obecných informací.

Jaderná elektrárna Temelín obecně

Samotný projekt jaderné elektrárny vznikl někdy v roce 1981. K realizaci a výstavby ovšem došlo až v roce 1987. O dalších důležitých informacích se podrobněji zmíníme prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Zprovoznění jaderné elektrárny2002
Plánovaná životnost30 let
Náklady na výstavbu98 miliard Kčs
VlastníkČEZ
Bližší informace související s jadernou elektrárnou Temelín.

Pro doplnění ještě uvedeme, že jaderná elektrárna Temelín patří k jedné z nejnovějších jaderných elektráren v Evropě a vůbec široko daleko. Nachází se v Jihočeském kraji v okrese Českých Budějovic.

Jaké problémy postihly jadernou elektrárnu Temelín?

Například v roce 2014 došlo k neplánované dvoutýdenní odstávce turbogenerátoru druhého výrobního bloku a přidružených částí. O několik měsíců později přišla porucha čerpadla druhého bloku, který byl ve výsledku odpojen. Díky tomu přestala jaderná elektrárna Temelín dodávat elektřinu a to bylo špatně.

Jaderná elektrárna Temelín – Problémy v nadcházejících letech

Problémy jadernou elektrárnu Temelín provázely i v roce 2015, kdy se objevila porucha zpětné klapky a došlo k odstavení prvního bloku. V témže měsíci přišla na přetřes jedenáctidenní odstávka. O rok později byl opět zastaven druhý blok kvůli jiným komplikacím na turbíně.

S dalšími problémy se jaderná elektrárna začala potýkat o dva roky později, konkrétně v roce 2018. Problém vznikl vinou zaměstnanců, když došlo k chybnému přepuštění aktivní vody do jiné nádrže. Neplánové odstavení prvního bloku následovalo v roce 2019, kdy se začalo projevovat chvění na první turbíně. Většina odstávek jaderné elektrárny Temelín byla vyřešena v řádů dnů, v maximální době dvou týdnů a podobně. Takové odstávky se ostatně týkaly i běžných udržovacích prací, které si to občas žádají a jsou nevyhnutelné. Doufejme, že se elektrárna v budoucnu vyhne jakýmkoliv dalším komplikacím.