Státní dluh ČR zažil hodně nemilé propady

Dluhy sužují nejenom běžné občany, ale také samotný stát. To ostatně dokazuje státní dluh ČR. Pod ním si můžete představit závazky vlády, které tvoří jeho největší část. V následujících řádcích Vám prozradíme, co zapříčiňuje růst státního dluhu a zároveň naznačíme, jaká byla jeho výše v minulých letech.

Státní dluh ČR a jeho vývoj

Začneme statistickými údaji. Prozradíme Vám, jak velký státní dluh měla Česká republika, a to prostřednictvím historických hodnot. V tabulce níže můžete vidět několik období od roku 1993 až do roku 2019.

ObdobíVelikost státního dluhu
199359
2001345
20081 000
20121 668
20191 640
Vývoj státního dluhu v minulých letech.

Hodnoty prezentované v tabulce jsou uvedeny samozřejmě v miliardách korun českých. Od roku 2012 do roku 2019 byl státní dluh ČR poměrně vyrovnaný. Velký zlom pak nastal v roce 2020, kdy se objevila pandemie koronaviru. Dluh státu se tehdy vyšplhal na 2 050 miliard korun českých.

Náš dluh nepatří k největším

I když se může státní dluh České republiky zdát nepřiměřeně velký, v porovnání s ostatními státy Evropské unie je tomu naopak. Dlouhodobě se řadíme k zemím s nejnižším státním dluhem. Ten má pochopitelně i podíl na HDP neboli na hrubém domácím produktu. Jen pro zajímavost uvedeme, že v roce 2015 dosahoval hodnoty 37,4 %. I když může být domácí vnímání státního dluhu negativní, ze zahraničního pohledu má spíše pozitivní charakter.

Státní dluh ČR pod drobnohledem

Nemilé propady státního dluhu v minulých letech jsou samozřejmě zapříčiněny řadou faktorů způsobujících samotné zadlužení Českého státu. Jsou to závazky věřitelům, ale také finance vynaložené na chod a provoz naší země. Financování státního dluhu probíhá například za pomoci státních dluhopisů, pokladničními poukázkami, ale také úvěry. Ty si České republika bere od Evropské investiční banky.

Nakonec uvedeme ještě jednu důležitou informaci. Nesnažte se dluh státu ČR zaměňovat za vládní dluh. Rozhodně to není to samé.