Bankovní systém v Česku je nastaven dobře

Když se zaměříte na bankovní systém v České republice, jistě Vaší pozornosti neunikne Česká národní banka neboli ČNB. Jenže, tento systém neměl vždy takovou podobu, jakou má dnes. Pojďte se s námi podívat na jeho historii a zároveň na současnou formu. Zjistěte o bankovním systému vše, co je zapotřebí.

Jednoúrovňový bankovní systém

Nejprve zamiřme do historie, kde fungoval tzv. jednoúrovňový bankovní systém. V jeho případě hrála důležitou roli Státní banka československá, která zde měla v podstatě monopol. O dalších významných institucích se více dočtete v níže uvedené tabulce.

PředmětHodnota
Živnostenská bankaOd roku 1945 do roku 1991
Československá obchodní bankaOd roku 1965
ČSOBSoučást monobankovního systému
Dvouúrovňový bankovní systémOd roku 1990
Bližší informace související s bankovním systémem v Česku.

Z prezentovaných informací tedy jednoznačně vyplývá, že do roku 1990 fungoval systém jednoúrovňový, poté přišel na přetřes systém dvouúrovňový, s nímž Vás nyní podrobněji seznámíme.

Dvouúrovňový bankovní systém

Jak už prozrazuje název dvouúrovňový systém, je zcela logické, že takové řešení mělo dvě části. Tou hlavní je centrální banka v podobě České národní banky. Jde o nepodnikatelský subjekt a ve své podstatě státní instituci. Druhou kategorii subjektů tvoří obchodní banky, které jsou naopak podnikatelskými subjekty.

U ČNB je celkem zřejmé, jakým činnostem se věnuje. Je to dohled na finanční trh v Česku, měnová politika, devizová činnost a podobně. Mezi její časté nástroje patří lombardní sazba, diskontní sazba, pravidla likvidity a povinné minimální rezervy. A jaké jsou cíle obchodních bank?

Jaké činnosti vyvíjí obchodní banky?

Obchodní banky se pochopitelně snaží dosáhnout určitého zisku. To znamená, že realizují aktivní a pasivní úvěrové operace, účtují si poplatky za služby a stanovují úvěrové rozpětí. Kromě úvěrových produktů primárně poskytují bankovní služby, ať už v podání běžných bankovních účtů nebo jejich variant. Právě ČNB a obchodní banky jsou nedílnou součástí novodobého dvouúrovňového bankovního systému a tvoří celek, ve kterém do sebe každá z jeho částí dokonale zapadá.