Chemický průmysl v ČR mají pod palcem velcí hráči

Průmyslová odvětví v České republice, to není pouze stavebnictví nebo výroba skla. Mnozí jedinci to možná ani netuší, ale Česko je specialistou také na chemický průmysl. Ten je ostatně třetím největším segmentem v zemi. A to je jasně vypovídající faktor. Pojďte se s námi začíst do historie a současnosti chemického průmyslu.

Jak šel čas s chemickým průmyslem

Historie chemického průmyslu v Česku sahá zhruba do osmnáctého století. V této době zažívala značný rozmach výroba sody a kyseliny sírové. Výjimkou nebylo ani bělení textilu. V devatenáctém století pak přišla na přetřes první umělá vlákna. Dále to byla organická barviva a rozmáhala se i výroba výbušnin. Dvacáté století se neslo primárně v duchu nylonu, barviv, pesticidů, plastů a výroby podobných produktů.

Chemický průmysl a šetrnost k životnímu prostředí

Z pohledu životního prostředí nepatří toto průmyslové odvětví k nejoblíbenějším. A není se čemu divit. Mnohé opuštění areály chemiček jsou ještě dodnes asanovány a zbavovány nežádoucích látek. To pochopitelně stojí miliony až miliardy korun. Především značný růst ve dvacátém století byl spojen s nejrůznějšími problémy týkajícími se znečišťování půdy a vod.

Kde u nás vládne chemický průmysl?

Toto průmyslové odvětví se samozřejmě netýká všech oblastí České republiky, ale pouze vybraných lokalit. Chcete-li vědět, kde přesně bují chemický průmysl, začtěte se do níže uvedené tabulky, kde taková místa zmiňujeme.

LokalitaOblasti
Severní ČechyLovosice, Litvínov a Ústí nad Labem
Severní MoravaOpava a Ostrava
Střední ČechyNeratovice, Kralupy nad Vltavou a Rakovník
Pardubický krajPardubice
V jakých oblastech se u nás rozvíjel chemický průmysl?

Když se na tento průmysl v Česku zahledíte globálně, zjistíte, že hlavní roli zde hraje několik dominantních společností, ať už jde o rafinérie nebo jiné provozy. Je tak pravdou, že toto průmyslové odvětví patří několika vybraným hráčům a velkým závodům. Menší firmy přežívají spíše díky své specializaci a poptávce po jejích produktech. Uvidíme, jakým směrem se bude chemický průmysl vyvíjet nadále.

Publikováno: 29. 06. 2021

Kategorie: Průmysl

Autor: MartinDobrovsky

Tagy: chemička | chemické látky | chemický průmysl | chemie | historie | krize | plasty | průmysl | rozvoj | vývoj