Cloud je především o pohodlí, pozor ale na možná rizika

Pojem cloud je v počítačovém světě silně zakořeněný. Model používání moderních technologií, který souvisí především s využíváním služeb a ukládání dat na cizích serverech. Přístupnost je skrze internet. Toto řešení se na první pohled jeví, jako dokonalé, o čemž Vás ostatně přesvědčí níže prezentované výhody. Před jeho užitím byste ovšem měli vědět také o stinné a negativní stránce cloudu.

Cloud a jeho hlavní výhody

Mezi největší přednosti patří bezpochyby flexibilita. Cloud Vám nabídne dostatečný výkon a úložný prostor, aniž byste se se museli starat údržbu hardwaru či softwaru. K potřebným datům můžete díky internetu přistupovat v podstatě odkudkoliv a kdykoliv. S pomocí cloudu navíc vyřešíte i zálohu svých dat. Ty nemáte na nosičích nebo výpočetní technice přímo u sebe doma.

Pozor na některá úskalí cloudu

Vedle kladů je zapotřebí zmínit také negativa cloudu. S nimi se pojí určité riziko, které musí zvážit každý potenciální uživatel těchto služeb. O jednotlivých nevýhodách se podrobněji zmíníme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké je největší riziko cloudu?

Největší nebezpečí na Vás může čekat v případě ztráty osobních dat. Je to z toho důvodu, že data leží na cizích serverech. Proto je zapotřebí obezřetnost při výběru vhodného poskytovatele těchto služeb.

Hrozí nějaké problémy způsobené hardwarem?

Ano, pokud dojde k poškození hardwaru, nemůžete provést opravu svépomocí, ale musíte se spolehnout na služby poskytovatele cloudu. Tyto situace ovšem bývají důkladně podchyceny.

Je možná změna poskytovatele cloudových služeb?

Ano. I zde však musíte počítat s jistými úskalími. Čím více používáte konkrétní služby, tím těžší pro Vás může být přechod k jinému poskytovateli.

Jaké další negativum Vás může potkat?

Vzhledem k tomu, že využíváte služeb někoho třetího, nepodceňujte kvalitu technické podpory. Ta by se mohla stát kamenem úrazu.

Má přístup k datům vládní agentura NSA?

Ano, u vybraných poskytovatelů může mít k takovým datům přístup. To je daň za to, že máte data v cloudu.