ČNB má opravdu silnou rozhodovací schopnost

Když jde o finance českého státu, jednu z nejvýznamnějších institucí představuje Česká národní banka. Ta je známá pod zkratkou ČNB. Instituce vykonávající dohled nad finančním trhem v zemi vystupuje jako právnická osoba veřejného práva. Jestliže Vás zajímá, jaké kompetence má tento úřad a co všechno je jeho náplní, prozradíme Vám to.

Základní fakta o ČNB

Nejprve se pojďme zaměřit na Českou národní banku jako takovou. Každý občan této země by o ní měl mít alespoň základní povědomí, respektive o její historii a obecných faktech. K tomu Vám poslouží níže uvedená tabulka zaměřující se na ČNB.

PředmětHodnota
Vznik instituce1993
PředchůdceStátní banka československá
První představitelAlois Rašín
První funkční období1919
Informace související s Českou národní bankou.

Pro zajímavost doplníme, že Alois Rašín byl předsedou bankovního výboru a měl hlavní funkci. Česká národní banka tehdy měla název Bankovní úřad při ministerstvu financí. Od té doby došlo k několika změnám názvu této významné instituce.

O čem rozhoduje Česká národní banka?

Česká národní banka zasahuje do finančních věcí státu velkou a znatelnou měrou. Dokazuje to například to, že stanovuje pravidla pro platební styk. Její hlavní náplní je i devizová činnost v rámci níž spravuje devizové rezervy. Je to pouze ČNB, která má právo vydávat bankovky. Kromě jiného vydává speciální pamětní mince. Peněžní oběh pak souvisí i s měnovou politikou. Česká národní banka zajišťuje stabilitu cenového indexu a nastavuje základní úrokové sazby.

ČNB je bankou státu

Svoji důležitost dokazuje Česká národní banka i tím, že je v podstatě bankou státu. Spravuje finance mnohým státním organizacím, včetně těch přidružených. Ať už jsou to zdravotní pojišťovny, organizační složky státu, vysoké školy nebo příspěvkové organizace. Vedení bankovních účtů je zajišťováno pro Národní fond, Správu železnic a výzkumné instituce.

ČNB jako taková disponuje několikačlennou bankovní radou. Mimo jiné podporuje hospodářskou politiku státu. Jak vidno, Česká národní banka má v Česku bankovní sektor a finanční trh pěkně pod palcem. Někdy to však může být spojeno i s určitou kritikou.