Fotovoltaické elektrárny v Česku – Přehled největších

Česká republika využívá řadu nejrůznějších zdrojů elektrické energie. Nejsou to však pouze jaderné elektrárny nebo ty vodní. Velké zastoupení u nás mají i fotovoltaické elektrárny. Těch funguje v České republice hned několik. S těmi největšími a nejznámějšími z nich Vás podrobněji seznámíme v následujících řádcích.

Největší fotovoltaické elektrárny v České republice

Začít můžeme rovnou prezentací samotných elektráren a jejich parametrů. V níže uvedené tabulce Vám přinášíme seznam fotovoltaických elektráren, včetně instalovaného výkonu v MW a také konkrétní rozlohy a roku spuštění.

ElektrárnaVýkonRozlohaRok spuštění
FVE Ralsko 155,8 MW29 ha2010
FVE Vepřek35,1 MW82,5 ha2010
FVE Ševětín29,9 MW60 ha2010
FVE Brno – Letiště Tuřany21,2 MW40 ha2009 a 2010
Jaké jsou největší fotovoltaické elektrárny v Česku?

Mezi velké fotovoltaické elektrárny v Česku patří i FVE Mimoň Ra 3, FVE Vranovská Ves, FVE Stříbro, FVE ŽV-SUN, FVE Uherský Brod, FVE Chrudichromy, FVE Letkov a další.

Fotovoltaická elektrárna Ralsko Ra 1

Pojďme se trochu blíže zaměřit na jednu z největších fotovoltaických elektráren v Česku, kterou je FVE Ralsko 1 a její části. V době jejího spuštění patřila ke dvanácté největší FVE na světě. Její celkový výkon se skládá ze čtyř menších zdrojů. Je to Ralsko Jabloneček Ra 1a s výkonem 14,2 MW, Ralsko Jabloneček Ra 1b s výkonem 6,8 MW, Ralsko Jabloneček 1c s výkonem 4,3 MW a Ralsko Ra2 Jih s výkonem 12,7 MW.

Fotovoltaické elektrárny v Česku mají bohaté zastoupení

Česká republika využívá hojně slunečních paprsků k získávání elektrické energie. Dokazují to pochopitelně desítky dalších fotovoltaických elektráren a podobných zařízení. Ve své podstatě na ně narazíte ve všech krajích a částech Česka. Kromě těch velkých s výkonem nad 10 MW existují i mnohé menší s výkonem kolem 5 MW. Typickým příkladem jsou FVE Mastířovice, FVE Světec, FVE Dubí, FVE Březová, FVE Jeníkov a mnohé jiné. Je pravdou, že velká spousta fotovoltaických elektráren u nás vznikla právě v letech 2009 a 2010.