Hutnictví má u nás tradici, bohužel přišla krize

Průmysl je v České republice silně zakořeněn a nabývá nejrůznějších podob. Ne nadarmo poskytuje práci téměř čtyřiceti procentům všech obyvatel. Mezi hodně rozšířená odvětví patří také hutnictví, které má u nás jistou tradici. Bohužel některé ekonomické krize s ním poměrně dost zamávaly.

Vývoj hutnictví v Česku

Tento obor je vlastní především oblastem, v nichž se těžilo například černé uhlí a železná ruda. Obojí dalo vždy základ kvalitnímu hutnictví. Jeho nejdůležitější milníky a zároveň nejzásadnější propady si můžete přečíst v níže uvedené tabulce.

PředmětHodnota
Rozmach2. polovina 20. století
Středobod tohoto průmysluOstravsko a Kladensko
Největší krize2009
Pokles výroby železa v roce 2009O 37 %
Důležité informace spojené s českým hutnictvím.

Je pravdou, že s hutnictvím to bylo v rámci ekonomických krizí, jako na houpačce. To znamená, že třeba v polovině roku 2009 došlo k výraznému poklesu výroby, naopak koncem roku už byl zaznamenán růst.

Tradice sahající daleko do minulosti

Když se řekne hutnictví v Česku, každého bezpochyby napadnou Vítkovické železárny. K založení huti v této oblasti došlo už v roce 1828 a vysoké pece zde byly uvedeny do provozu v letech 1836 až 1838. Dnes tento areál představuje historický klenot v segmentu hutnického průmyslu a stal se doslova Národní kulturní památkou.

Hlavní lokality z pohledu hutnictví

Ostravsko a Kladensko, to je poměrně obecný popis lokalit, kde se tomuto průmyslu nadmíru dařilo. My Vám nyní přinášíme ještě konkrétnější určení míst s tímto průmyslovým odvětvím. Mnohé z jednotlivých hutí už mají bohužel svoji slávu za sebou a dnes představují jen pozůstatek toho, jak se hutnictví v České republice dařilo v minulých letech. Obvykle jde o hutě menších rozměrů. K dominantním lokalitám patřily následující – Dobřív, Kovářská, Heřmanice, Plasy, Jince, Kotopeky, Šindelová, Nový Jáchymov, Blansko a Babice nad Svitavou. Uvidíme, zda bude mít úplný hutní cyklus, to je kompletní výroba oceli a ocelových polotovarů ještě nějakou šanci na velký úspěch jako v minulosti.

Publikováno: 25. 06. 2021

Kategorie: podnikání

Autor: MartinDobrovsky

Tagy: hutní průmysl | hutnictví | kladensko | krize | ocel | ocelárny | ostravsko | průmysl | výroba železa | železo