Ministerstvo financí si občas vládne po svém

Ministerstvo financí České republiky je z pohledu státních financí jedním z nejdůležitějších orgánů. Ostatně, je to právě tohle ministerstvo, které pravidelně připravuje státní rozpočet. Stejně, jako mnohá další ministerstva, také s tímto se pojí nejrůznější kauzy. Včetně těch neprospívajících samotnému úřadu.

Ministerstvo financí pod drobnohledem

Pojďme se ale na ministerstvo financí podívat trochu zblízka. Ať si uděláte představu o tom, jak si občas vládne po svém. Státní rozpočet pochopitelně není tím jediným, co ministerstvo dělá. Je to také státní závěrečný účet republiky, dozorčí činnost nad kapitálovým trhem, kontrola finančního trhu a vedení státní pokladny České republiky. Některé další informace o ministerstvu financí vyčtete z níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Založení1969
SídloPraha 1 – Malá Strana
Zřízení podle zákonaČ. 2/1969 Sb.
Vedoucí roleMinistr
Základní informace týkající se ministerstva financí.

Kromě ministra financí patří mezi přidružené role i náměstci a státní tajemník. Tyto pozice jsou obvykle obměňovány po volbách s příchodem nového ministra, potažmo vedení.

Organizace ministerstva financí

Ministerstvo financí svoji občas prazvláštní vládu řeší i skrze jednotlivé organizace, které pod něj spadají. A těch je více než dost. Všechny pochopitelně souvisí s finanční a kontrolní činností. Jmenovat lze například Generální ředitelství cel Celní správy České republiky, Finanční analytický úřad, Generální finanční ředitelství Finanční správy České republiky a Státní pokladna Centrum sdílených služeb. Mezi organizace ministerstva patří také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a Státní tiskárna cenin.

Ministerstvo financí ovlivňuje spoustu věcí

Na ministerstvo financí se valí chvála i kritika, což je do značné míry způsobeno jeho širokou působností. Působí totiž například v Komisi pro cenné papíry, zabývá se podrobnými audity, účetnictvím, ale i daňovým poradenstvím. Výjimkou není ani oblast poplatků, cla a hospodaření s majetkem státu. Právě v této souvislosti jsou ministerstvu vytýkány mnohé nevhodně zvolené kroky s nakládáním se státním majetkem. Snad si tento finanční orgán v budoucích letech vylepší svoji pošramocenou pověst.