Revolut směna poplatků: Kolik vás to doopravdy stojí?

Revolut Smena Poplatek

Revolut a směna měn

Revolut se stal populární volbou pro cestovatele a lidi, kteří často nakupují v cizích měnách, a to hlavně díky svým výhodným kurzům směny. Většinu dní v týdnu nabízí Revolut mezibankovní kurz bez přirážky, což je kurz, za který si banky mezi sebou měny vyměňují. To je obvykle mnohem výhodnější kurz, než jaký nabízejí tradiční banky nebo směnárny.

Je ale důležité si uvědomit, že Revolut má určité limity a poplatky za směnu měn, o kterých byste měli vědět. Zdarma můžete směnit omezený objem peněz v závislosti na vašem tarifu. Pro bezplatný tarif je to ekvivalent 20 000 Kč měsíčně. Pokud tento limit překročíte, Revolut si účtuje poplatek ve výši 0,5 % z částky přesahující limit. Během víkendu (od pátku 23:00 do pondělí 00:59) si Revolut účtuje přirážku k mezibankovnímu kurzu u některých měn, aby se chránil před výkyvy na trhu.

V aplikaci Revolut si můžete snadno ověřit aktuální kurz a případné poplatky před provedením směny. Stačí zadat měnu, kterou chcete směnit, a částku. Aplikace vám zobrazí aktuální kurz a celkovou cenu včetně všech poplatků.

Před použitím Revolutu pro směnu měn je vždy dobré si zkontrolovat podmínky a poplatky, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. I když Revolut nabízí velmi výhodné kurzy, je důležité si uvědomit, že existují limity a poplatky, které mohou ovlivnit celkovou cenu vaší transakce.

Výhodné kurzy Revolut

Revolut si získal oblibu i díky svým výhodným kurzům při směně měn. Jak to ale s těmi poplatky za směnu vlastně je? Dobrá zpráva je, že Revolut nabízí směnu měn ve výši mezibankovní sazby pro širokou škálu měn, a to bez skrytých poplatků, pokud se držíte určitého objemu. To znamená, že dostanete reálný směnný kurz, který vidíte i na Google Finance nebo XE.com. Pozor si dejte na víkendy, kdy Revolut uplatňuje drobný příplatek k běžnému kurzu, aby se chránil před výkyvy na trhu. Informace o poplatcích za směnu měny v aplikaci Revolut najdete vždy přehledně zobrazené ještě před potvrzením transakce. Žádné nepříjemné překvapení vás tedy nečeká. Pokud plánujete směnit větší obnos, ověřte si prosím aktuální limity pro bezplatnou směnu ve vašem tarifu. Pro běžné uživatele a menší transakce je ale Revolut skvělým pomocníkem, jak se vyhnout nevýhodným kurzům bank a směnáren.

Poplatky o víkendu

Revolut obecně si neúčtuje žádné poplatky za směnu měny během běžných pracovních dnů, a to do určitého objemu. Ten se liší podle typu účtu, který máte. Pokud ale potřebujete směnit měnu o víkendu, je potřeba počítat s tím, že Revolut si účtuje drobný poplatek. Ten je ve výši 0,5 % z celkové částky, kterou chcete směnit. Je to proto, že o víkendu jsou finanční trhy uzavřené a Revolut tak musí nést riziko kolísání kurzů. Pro většinu uživatelů ale tento poplatek nepředstavuje významnou částku. Pokud například o víkendu směňujete 100 EUR, poplatek bude činit 0,5 EUR. Je to malá cena za to, že máte k dispozici své peníze v cizí měně i o víkendu. Před směnou měny si ale vždy zkontrolujte aktuální kurzy a poplatky přímo v aplikaci Revolut.

Měsíční limit směny zdarma

V aplikaci Revolut si můžeš každý měsíc vyměnit určitou sumu peněz zdarma v rámci svého tarifu. To se hodí, když cestuješ nebo nakupuješ online v cizí měně. Výše tohoto limitu se liší podle typu účtu, který u Revolutu máš. Pokud máš bezplatný účet Standard, můžeš si každý měsíc zdarma vyměnit ekvivalent 2000 Kč do jiných měn. U prémiových účtů jako Premium a Metal je tento limit vyšší. Pokud tvůj limit vyčerpáš, Revolut si za směnu měny nad rámec limitu účtuje malý poplatek. Ten se obvykle pohybuje okolo 0,5 % z vyměňované částky, ale může se lišit v závislosti na měnovém páru a aktuální situaci na trhu. Informace o přesné výši poplatku za směnu měny nad rámec limitu najdeš vždycky v aplikaci Revolut. Stačí si otevřít sekci s informacemi o tvém tarifu nebo si zobrazit detaily o poplatcích před potvrzením směny.

Směna nad rámec limitu

Pokud potřebujete směnit měnu nad rámec vašeho měsíčního limitu v aplikaci Revolut, bude vám účtován drobný poplatek. Výše tohoto poplatku se liší v závislosti na zvolené měně a výši směňované částky. Pro přesné informace o poplatcích za směnu měny nad rámec vašeho limitu se podívejte do sekce "Informace o poplatcích" přímo v aplikaci Revolut. Tam najdete vždy aktuální sazby a podmínky.

Podporované měny v Revolut

Revolut podporuje širokou škálu měn, což je super pro cestování a posílání peněz do zahraničí. Ale pozor, ne se všemi měnami se dá přímo směňovat a u některých si Revolut účtuje poplatek za směnu o víkendu. Informace o podporovaných měnách a případných poplatcích najdeš přímo v aplikaci Revolut. Před směnou si vždycky zkontroluj aktuální kurz a jestli se neplatí nějaký poplatek, ať pak nejsi překvapený.

Srovnání s konkurencí

Revolut si v oblasti směny měn buduje silnou pozici a pro mnoho uživatelů je jasnou volbou. Na trhu ale existuje celá řada dalších poskytovatelů, kteří se předhánějí v nabídce výhodných kurzů a nízkých poplatků. Mezi nejznámější konkurenty patří Wise (dříve TransferWise), CurrencyFair, nebo tradiční banky a směnárny.

Wise se podobně jako Revolut zaměřuje na online služby a transparentní poplatky. Často nabízí o něco výhodnější mezibankovní kurzy než Revolut, obzvláště u větších objemů peněz. Na druhou stranu Revolut boduje u menších transakcí a nabízí širší škálu dalších finančních služeb.

CurrencyFair je další platformou, která se specializuje na mezinárodní platby a směnu měn. Jejich systém peer-to-peer umožňuje uživatelům směňovat měnu přímo mezi sebou, což může vést k výhodnějším kurzům. Nevýhodou může být menší dostupnost některých měn a delší doba zpracování transakcí.

Tradiční banky a směnárny se s nástupem online konkurence snaží držet krok, ale často zaostávají s výhodností kurzů a výší poplatků. Výhodou může být fyzická dostupnost poboček a osobní kontakt s personálem.

Při výběru nejvhodnějšího poskytovatele pro směnu měny je důležité zvážit individuální potřeby a preference. Pro menší objemy peněz a každodenní transakce může být Revolut ideální volbou. Pro větší transakce a méně obvyklé měny se vyplatí porovnat nabídky konkurence, jako je Wise nebo CurrencyFair. A pokud preferujete osobní kontakt a fyzickou dostupnost, pak jsou tu pro vás tradiční banky a směnárny.

Tipy pro směnu s Revolut

Před směnou peněz s Revolut je dobré se seznámit s jejich poplatkovou strukturou. Revolut nabízí směnu měn v aplikaci za mezibankovní kurz s určitými výjimkami. Pro většinu běžných měn je směna zdarma do určitého objemu, který se liší podle vašeho tarifu. Nad rámec bezplatného limitu si Revolut účtuje poplatek 0,5 % z obnosu směny. Během víkendů může být tento poplatek navýšen o 0,5 až 1,5 % v závislosti na měnovém páru. Informace o aktuálních poplatcích za směnu měny najdete vždy v aplikaci Revolut. Před potvrzením transakce si zkontrolujte celkovou částku včetně všech poplatků. Pokud plánujete směňovat větší obnosy peněz, může být výhodnější zvážit alternativní možnosti.